kitabın sayfalarını kıvırmak - youreads 1. yapılır mı beee. gül gibi kitap kıvrılır mı buruşturulur mu. kıyamam ki
 2. bir nevi ayraç.
  ben yapıyorum henüz bir zararını görmedim.
 3. neden bütün kitaplara basım sırasında ip ayraç eklemiyorlar acaba ?

  basımı böyle yapsalar, ne kitap sayfalarını kıvırmak zorunda kalır insanlar ne de karton ayraç düştüğünde nerede kaldıklarını bulmakla uğraşırlar.

  kitap fiyatına sattıkları ayraçlar mı acaba sebep ?
 4. her şey bir yana, ödünç verdiğiniz kişi kitabı okurken bir de parmağını tükürüğüyle ıslatıp da yapıyorsa insanı deli eden eylem.
 5. ya aklımda tutarım kaldığım sayfayı ya da ayraç kullanırım ama kıvırmam. kötü kötü oluyo bence, gerek yok. aynı amaca hizmet eden çok daha kullanışlı fikirler mevcut.
 6. yeni basılan birçok kitabın kapağına iliştirilmiş kendi ayracı varken veya çok güzel tasarım kitap ayraçları alınabilecekken yapılması gereksiz olan ve kitabı yıpratan eylem.
 7. sayfa kıvırmayı sevmem, arasına bir şey koyamayacaksam sayfayı aklımda tutarım
 8. haz etmediğim eylem. ben kitabı 90 dereceden fazla açmayan bir insanım. o kitabı senden sonra da birileri okuyacak. ya da yıllar sonra sen tekrar okuyacaksın. bana gelen bir kitap yıpranmış gelse bende okuma isteği kalmaz şahsen. elbette kitabın önemli olan kısmı içindeki bilgiler ama yiyeceğiniz yemeğin tadı ne kadar güzel olsa iğrenç bir şeye benzerse yiyemezsiniz. onu tekrar elinize aldığınızda katlanma izleri, yıpranmış bir kapak, kopmak üzere olan sayfalar beni üzer. o yüzden kitaba düzgün davranırım, onlar siz ölseniz de yaşayacak varlıklar, değerlerini bilin. eğer size geçmişi hatırlatan bir şey istiyorsanız kitapta, kokusu, içindeki bilgiler ve başka şeyler olsun. yıpranmış, katlanmış sayfalar değil.
 9. kendim yapmam. eğer birine ödünç veriyorsam da uyararırım. hala yapıyorsa bıçaklama ihtimalim olabilir.