• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (9.33)
kıyamete bir milyar yıl - boris strugatski, arkadi strugatski
"strugatski kardeşler'den biri gogol'ün diğeri ise çehov'un soyundan geliyor ama hiç kimse hangisinin hangisi olduğundan emin değil. bu kitap kesinlikle harika."
-ursula k. le guin-

"türü bilimkurgu olsun ya da olmasın, bu kitap okuduğum en iyi, en etkileyici kitaplardan biri."
-theodore sturgeon-

"fantastik olayları fantastik olmayan varsayımlarla nasıl açıklarsın?"

arkadi ve boris strugatski, entelektüel açıdan kışkırtıcı, inanılmaz eğlenceli, cesur ve eleştirel kitaplarıyla "sovyetler döneminin en büyük bilimkurgu yazarları" sıfatını hak eden yegâne ikili. henüz taslak halindeyken sansürün hışmına uğrayan kıyamete bir milyar yıl ise yazarların en sıradışı ve aykırı romanlarından biri.

bir astrofizikçi olan dimitri malyanov, kendisine nobel ödülü'nü kazandıracağına inandığı projesi üzerine yoğunlaşmak için ailesini odesa'ya, eşinin annesinin evine gönderir.

ancak bir sorun vardır; yalnız kalmasına rağmen sürekli rahatsız edilir. önce içi votka ve havyar dolu bir kutu, ardından da mini etekli güzel bir kadın kapısında beliriverir. bu ziyaretler, bilim insanı olan arkadaşlarının da geçerken uğramasıyla sonu gelmez bir hal alır. hepsi de çok büyük bir keşfin eşiğinde olduklarını ama aniden dikkatlerinin dağıldığını iddia etmektedir.

acaba karanlık bir güç, bilimsel gelişmeleri engellemek mi istemektedir? yoksa tüm bunların daha doğal bir açıklaması mı vardır? kıyamete bir milyar yıl, edebiyatın "sorun sende değil, kâinatta!" deme biçimi.


 1. kısa sayfalı ve ilgimi çeken bilim kurgu kitapları serimdeki okuduğum son kitap.

  !---- spoiler ----!

  içerikte bana göre fazlaca bilimsel terimler kullanıldığı ve işlemcimin bunları işleyemediği için anlayamadığım yerler olsa da holistik biçimde bakıldığında başarılı bir kitap olduğunu düşünüyorum. her şey açık olarak anlatılmayarak ve karakterlerin gidecekleri yol çizgisi verilmeden kitap son buluyor ve sizi düşünceye itiyor.

  düşünecek vaktimiz bolca var, ne de olsa kıyamete bir milyar var...

  !---- spoiler ----!
 2. elime yapışan bir kitap oldu. sebebi kitap değil de doğru kitap doğru zaman eşleşmesini ıskalamış olmak olabilir benim için. çünkü, rusça ve bilim kurgu denildiğinde pek çok kişinin aklına gelebilecek olan okumayı zorlayıcı öğeler yoktu kitapta. rus edebiyatında sıkça rastlanan, karakterlerin isimleri ve kısaltmaları karmaşası daha başta bir liste halinde verilerek okuyucunun işi kolaylaştırılmış. çeviri de oldukça iyiydi, bazı bölümlerde anlatıcı değişse ve hikaye malyanov'un "ben" dilinden ilerlese de bunun çeviriden değil iki yazarlı bir kitap olmasından kaynaklandığını düşünüyorum.

  kısacası, aslında akıcı bir bilim kurgu...ancak bildiğimiz - ya da alıştırıldığımız mı demeli - bilim kurgulardan bir hayli uzak. bol aksiyonlu, uzaylı, patlamalı çatlamalı bilim kurgulardan değil. sakin, felsefi yönleri ağır basan, mekanın dahi çok değişmediği, insanı sürekli düşünmeye iten bir kitap kıyamete bir milyar yıl...işte belki tam da bu yüzden bu incecik kitap elinize aldığınızda arada bir kafayı sayfadan kaldırıp "hakikaten" dedirten, es verdiren özelliği ile sayfa / dk gibi kaba bir hesapla okunup bitivermiyor...en azından bende öyle oldu. n'apsaydım yani, şunun gibi cümleleri okuyup geçivermek olmazdı ki...

  !---- spoiler ----!

  “üzerimizde hangi kuvvetin etkili olduğunun önemi yok, önemli olan baskı altında nasıl davranacağımız.”

  “yaşamak gerek, sevmek gerek, doğayı hissetmek gerek; hissetmek diyorum, onun içinde eşinmek değil!”

  "fantastik olayları fantastik olmayan varsayımlarla nasıl açıklarsın?"

  !---- spoiler ----!

  (bkz: strugatsky kardeşler)
  mesut
 3. bir sapyoseksüel olarak kitaba bayıldım. fakat şu ağaç meselesini bir türlü çözümleyemedim. daha doğrusu fikir oluşturdum ama tartışmaya ihtiyacım var. bu kitabı okuyan ve benimle bu konuda tartışmak isteyen biri var mıdır?