• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (6.50)
Yazar Juan Rulfo
kızgın ova - juan rulfo
juan rulfo, kendine özgü "devrimci" tarzıyla, meksika devrimi' nin ardından kırsal bölgelerde yaşanan sıkıntıları ele alıyor.

yazdıkları 300 sayfayı bulmuyor ama, sophokles'in yazdıkları kadar kalıcı.
gabriel garcía márquez

insanın hem içinde hem dışında geçenleri anlatabilen bir yazar...

ova alev alev, ülkesinin edebiyatını nerdeyse tek başına yenileyen, latin amerika edebiyatının da yönünü değiştiren meksikalı yazar juan rulfo'nun bütün öykülerini içeriyor.

rulfo, kendine özgü "devrimci" tarzıyla, meksika devrimi' nin ardından kırsal bölgelerde yaşanan sıkıntıları ele alıyor.

ova alev alev: büyük ova'nın ve meksika devrimi'nin kızgın sıcağında sorunlu baba-oğul ilişkileri, ölüm, şiddet, erotizm, doğadaki dengesizlik ve başka sorunlar üzerine...
  1. içi boş birçok öykü var. hiçbir anlamı yok, puanlamasının neye göre yapılığını merak ediyorum. hepi topu dört tane dişe dokunur öykü var, ki onları da kitabı boşa okumuş olmayayım diye zorla beğendim diyebilirim. kurak topraklar üzerinde sabah akşam yürüyen adamlar anlatılıyor, bunaldım.

    "açlığımı unutmak için kim bilir kaç kez ebegümeci çiceği yemişimdir. felipa'nın sütüyle ebegümeci çiçeği aynı tattaydı, ama memelerini emdirirken elleriyle de gövdemi okşadığından mıdır nedir, felipa'nın sütü daha fazla hoşuma giderdi."
  2. juan rulfo aynı zamanda bir fotoğrafçı olduğundan olsa gerek, güçlü betimlemeleriyle anlattığı her şeyi hafızalarda görülür kılmayı başarıyor. öykülerin konularına ülkemiz çok yabancı değil. köy yaşantısına bakışı bizdeki toplumsal gerçekçilerle çok benzer. kuzey geçidi öyküsünde şöyle diyor: "insanlar çiftliklerden köylere iniyorlardı; köylerdeki insanlar şehirlere gidiyordu. insanlar şehirlerde kayboluyor, kalabalığın içinde eriyip gidiyorlardı." luvina öyküsünde ise şöyle: "o hükümet denen beyefendi onları sadece evlatlarından biri suç işlediğinde hatırlar." aynı türkiye değil mi?