kızıl leke - nathaniel hawthorne - youreads

    • okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (4.50)
kızıl leke - nathaniel hawthorne
türkçeye kızıl leke diye çevrilen kitap romantik elementlerin bir araya geldiği, tarihten kesitler yakalamamızı sağlayan ve nathaniel hawthorne tarafından yazılmıştır. the scarlet letter. kitabı okumaya başladığımızda nasıl yazıldığına dair açıklama getiren bir bölüm ile karşılaşıyoruz. bu bölümün kitaba giriş açısından önemli bir parça olduğunu söylemeden edemeyiz. giriş bölümünde depoda bulunan bir kitap ve üzerinde yazan a harfi ile ilgili bir hikaye yazmaya karar veren bir adam vardır.17 yüzyılda boston’ında tam olarak puritan zamanında geçer hikaye. hester prynne boynunda kırmızı bir a harfi taşımak zorunda kalan günahkar bir kadındır. küçük bebeği ve kendisi yasak bir aşkın meyvesi ve sahibidirler. kocası uzaklardayken kocasını aldattığı için bu a harfini bir ceza olarak taşımak zorundadır. bu sayede herkes onun bir günahkar olduğunu bilecek ve kimse onunla konuşmayacaktır. aynı zamanda onun bu günahını daima hatırlaması ve her seferinden daha çok acı çekmesi olanlanır. arthur dimmesdale, hester’in aşığıdır. aralarında garip bir bağ vardır. hem birbirlerine karşı bir tutku duyarlar hem de arthur’un rahip olması dolayısı ile taşıdıkları büyük günahın varlığına inanırlar. hester’in uzaklara giden ve binbir hinlik ile geri dönen kocası chillingworth ise vücuden ve zihnen kötü durumdadır. aksak bir bacağı ve kamburu vardır. aynı zamanda içindeki çirkinlik neredeyse yüzüne vurmuştur. hikaye bu üç önemli karakterin ve aslına bakarsanız küçük olmasına rağmen en büyük rollerden birisini üstlenen pearl’ün etrafında geçer.

hester, boynunda “adultry” yani zina’nın a’sını taşımak zorunda olan bir kadındır. puritan ahlakına göre kabul edilmesi imkansız bir annedir. onlara göre hester pearl için hiçbir zaman iyi bir anne olamayacaktır. pearl’ün garip ve doğaya yakın tavrının da bu anne olamayıştan geldiğine inanırlar. anlatıcı her ne kadar hester’e karşı duruyor gibi görünse de, roman boyunca onun başı dik tavrını sevdiğini ve ondan kolayca vazgeçmeyeceğini anlarız.

roger chillingworth hester’in garip kocasıdır. hem fiziksel hem de zihinsel olarak canavara benzer tarafları vardır. karısı ve arthur’u basmak için planlar yapar, onları parmaklarının ucunda oynatmaya çalışır. hayatının gayesini dimmesdale’e ve hester’e gün yüzü göstermemek olarak belirler. hikayenin sonunda arthur’un durumu ile tutunacağı hiçbir dal kalmaz ve o da aynı sonu yaşar.

dimmesdale, hem aşık hem rahiptir. gidip gelen bir psikolojisi vardır. pearl’ü çok sever ve hester’e daima yardım etmek ister. ayrıca onun da kimsenin görmediği fakat kendisinin gördüğü ve kabul ettiği bir a harfi vardır göğsünde. verdiği vaazlar ile meşhurdur. yüreğindeki ve sözlerindeki bu doluluk hester’e olan aşkı ile doğru orantılıdır.

pearl, tekinsiz bir çocuktur. gerçekleri algılamak ve bunları görmek konusunda özel bir yeteneği vardır. çevresindeki insanlar tarafından sevilmez çünkü babasının şeytan olduğu düşünülmektedir. pearl bir şeytan kadar akıllı ve kıvraktır. asla bir çocuktan beklenmeyen sorular sorar ve herkesin o anda tıkanıp kalmasına neden olur.