kızıla boyalı saçlar - kostas mourselas - youreads

  • okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (6.00)
kızıla boyalı saçlar - kostas mourselas
"taksitle kitap sattığı bir kız vardı. ona ha bire kitap götürüyordu ama o hiç ödeme yapmıyordu. bir sabah aleka'nın, yirmi bin drahmiden fazla tutan kitap alışverişi yaptığının farkına vardığında durumun ciddiyetini anladı. 'aleka neler oluyor? babana birkaç kuruş vermesini söylesene,' dedi. 'benimle evlen, ödeşelim. ister misin?' dedi aleka da. bu dünyada her şeyi doğal karşılayan luis kabul etti. 'isterim,' dedi."14 yıl önce türkçede ilk yayımlandığında kısa sürede en çok okunan kitapların başına yerleşen, yine kısa sürede 100.000'den fazla okura ulaşan kızıla boyalı saçlar'ın sıradışı kahramanı luis, kendini özgürlüğe adamış, bir insana, bir işe, bir yere kesinlikle bağlı kalmak istemeyen, kafasına eseni yapan, hayallerinin peşinden koşan sevimli bir serseri.zorbalar, serseriler, fahişeler, genelevler, kenar mahalleler, gecekondular, erkek delisi kadınlar, kadın delisi erkekler, üçkâğıtçılar, küçük burjuvalar, eski solcular, dolandırıcılar bu kitabın dokusunu oluşturuyor. bir dönemin ve insanlarının resmini çizen kızıla boyalı saçlar; okuru kışkırtıyor, gözlerini gerçek hayata, hayatın gerçeklerine çevirmesini sağlıyor. yalın ve mizah dolu bir anlatım; egemen sisteme ve sistemin savunucularına, benimseyenlerine karşı gözü pek, alaycı, sert bir eleştiri.yazarının tanımıyla "kızıla boyalı saçlar insan özgürlüğüne yazılmış bir övgü." her birimiz içimizden luis gibi olmayı biraz arzular, ama onun gibilere imrenmekle, öykünmekle kalmaz mıyız?(tanıtım bülteninden) (kitap bilgileri idefix'den alınmıştır.)


 1. 'kızıla boyalı saçlar insan özgürlüğüne yazılmış bir övgüdür' diyor kostas mourselas
  uğruna dizisi çekilen, filmi yapılan hatta albümü dahi çıkarılan ve sayısız dile çevrilip ünü dünyayı saran kitaptır.

  ayrıca 'keşke yerinde olsam' dediğim karakteri barındırır. evet luis'ten bahsediyorum. baştan sona bir aylaklık ve özgürlük içerisinde yalpalayan ama taviz vermeyen luis. kitabı en yakın arkadaşının ağzından okuyorsunuz.

  zamanında bu kitabı ''mutlaka okumanı istediğim bir kitap var. hemen yolluyorum.'' diye izmir'den yollayan arkadaşıma sonsuz teşekkür ederim. biliyorum buraları okuman çok zor zaten artık görüşmüyoruz ama kitabın hala kütüphanemin baş köşesinde.