kızılay - youreads

 1. http://youreads.net/baslik/aidsli-kan-veren-kizilayin-hastayi-suclu-cikarmasi--56842
  Bu tarz olaylarla gündeme gelse de haklı bulunabilecek kurum. Tabi kide işin maddi kısmından bahsetmiyorum.

  "günümüzde %100 tanı kesinliği olan tarama testi yoktur. Lütfen (herhangi bir şüpheniz dolayısıyla) test sonucunuzu öğrenmek için kan bağışlamayınız! "

  İşin ehli doktorlar varsa bu konuya ışık tutarsa iyi olur. Bizde gerekli olan cihazlar mı yoksa o 2 haftalık kuluçka süresine çare mi yok?
 2. Her ismini gördüğümde aklıma şu ve şunun gibi haberler gelen kurum. İhmal sebebiyle oradaki insanların hele hele o yeni doğmuş bebeğin hayatı kaydı. İnsan bir kere hayata geliyor ve bu ne yazık ki telafisi yapılabilecek bir şey değil.

  Bu tarz hastalıklarda günümüzde çok ciddi anlamda artış var ve bunların birçoğu sadece kan yoluyla bulaşmıyor. En basitinden tükürükle de birçok hastalığa yakalanabilir ve başkalarına da bulaştırabilirsiniz. Milletin kullandığı su şişesine kafayı dikmekmiş, arkadaş grubunda çatal az diye milletin çatalını kullanmakmış gibi şeyleri yapmamanızı tavsiye ederim. Dikkat etmediğiniz bu tarz şeyler sizi ve çevrenizdekileri direkt etkiler.

  Bu arada kan seviyem bağış yapacak düzeyde yüksek olmadığı için ne yazık ki kan bağışında bulunamıyorum. Yalnız bağışta bulunacak koşulları sağlayanlar mutlaka bağış yapmalılar.