• youreads puanı (9.67)
  1. Türk beşleri adıyla anılan çağdaş Türk müziğinin ilk temsilcilerinden Ulvi Cemal Erkin'in orkestra için 1942 yılında yazdığı bir eserdir.

    Besteci, köçeklerin dans ettiği eğlencelerde çalınan müziklerden Karcığar ve Hicaz makamlarındaki bazı örnekleri derleyerek "Dans Rapsodisi" başlığıyla "Köçekçe Süiti"ni oluşturmuştur. 1942'de Cumhuriyet Halk Partisi'nin düzenlediği ulusal kompozisyon yarışmasında birinciliği kazanan ve ilk kez 1 Şubat 1943'te Ernst Praetorius yönetimindeki Riyaset-i cumhur Filarmoni Orkestrası, günümüzde Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası tarafından Ankara Radyosu stüdyosunda seslendirilen bu renkli eser, Erkin'in en çok sevilen ve en sık seslendirilen eseri olmuştur.

    Besteci "Bu sayfaların yazılması fikrini veren ve her satırında dost ve sanatkâr alakasının büyük hissesi bulunan Dr. Vedat Nedim Tör'e, 28 Ekim 1942" cümlesini Köçekçe'nin partisyonunun başına yazmıştır.

    Eserin bir parçası, TRT'nin programlarından “Anadolu'dan Görünüm” programının jenerik müziği olarak kullanılmıştır ve genellikle bu şekilde anılmaktadır.

    alıntıdır