komünizm - youreads 1. sevmeyeni bol ideal.

  e normal tabi. mesela istanbul'da 5-6 eviniz var. birinde siz oturuyorsunuz, kalanların kirasıyla da gül gibi geçinip gidiyorsunuz. komünizm güzellemesi yapacak haliniz yok herhalde!

  ya da fabrikatörsünüz. türkiye'de hatta dünya'da fabrikalarınız var. işçileriniz gibi kol gücünüzü kullanarak yorulmuyorsunuz ama kafanız hep meşgul, kafa yorgunluğu var. ama bir dakika yahu! bu kafayı zinde tutmak için her sabah spor salonunda döktüğünüz terlere ne demeli? sanırım söylemekte sakınca yok: siz hem kafa olarak hem de vücut olarak işçilerinizden çok daha fazla çalışıyor ve yoruluyorsunuz. tabi ki komünizm istemezsiniz. siz bu kadar yorulup çalışırken sizden daha az yorulanlarla aynı standartlara tabi olmak kabul edilebilir bir şey mi?

  pek tabi rize'li bir müteahhit de olabilirsiniz. köydeki tarlayı satıp istanbul'a kapağı attığınızda serinkuyu'daki parseli size tahsis etsin diye belediyedeki hemşehriniz olacak p.çin kapısında az yatmamıştınız. en sonunda herifin ayakkabısını öpecek raddeye gelmiştiniz de insafa gelip mühürü çakmıştı gavat. hey gidi günler... komünizm de neymiş? evellalah dişimizle tırnağımızla geldik buralara.

  en kötü kasabanın meydanında cami'nin yanındaki bakkalı ailecek işletiyorsunuz. komünizm gelirse haşa sizin dükkandaki mallar nice olur?

  yahu bir dakka? siz lisansta çift anadal yaptıktan sonra london school of economics'den doctorate on mathematical economics kapan, şimdilerde ise "efsane" lakabıyla bilinen ve haftada 10-15 bin dolar bonus yazan meşhur fx trader'ı değil misiniz? komünizm?

  ben bu siteye ilk geldiğimde burasının üst düzey, başarılı ve varlıklı insanlarla dolu olduğunu hissetmiştim. bugün ise komünizm başlığı altındaki yorumları okuyunca buna iyice ikna oldum.

  iki inek hakkında bir yorumum yok. kapitalist düzendeki tecrübemin yetersizliği iki inek hakkında güzel bir benzetme akıl etmeme el vermiyor. bunun yanında bunu düşünecek vaktim de yok çünkü yarın sabah mesaiye yetişebilmem için erken yatmam gerekiyor.
 2. komünizm kör bir ideolojiden öte, hakkında atıp tutulanların aksine bir gerçekliktir. hayal edilen bir dünya değil ciddi, bilimsel temelleri olan bir tespittir.
 3. o iki inek dahil tüm üretim araçlarının ortak mülkiyeti üzerine kurulu sınıfsız, parasız, devletsiz bir toplumsal düzen ve ideolojik harekettir.

  marx ve engels bu ideolojiye; proletaryanın iktidarında bir devlet aracılığı ile geçiş yapılabileceğini savunur.

  proudhon ve bakunin, mülkiyet ve emeğin kendiliğinden örgütlenmesi yoluyla doğrudan devletsiz gerçekleşmek zorunda olduğu görüşündedir.

  edit: cümle düşüklüğü düzeltmece
 4. daima teoride güzel kalmış, uygulamada ise sınıfta kalmış ideoloji ve yönetim biçimidir. işçilerin ölümüne çalıştırıldığını, hiçbir mülke sahip olamadıklarını, aç ve sefil sürüklenip gittiklerinı, robot gibi yaşadıklarını biliyoruz. demir yumrukla insanlar abd' deki hapishane işçileri gibi yaşadılar. tabi bu sistemin çöktüğü ülkelerde de halkın neredeyse tamamı komünizm karşıtı oldular. insan haklarını ayaklar altına alan, maalesef hayalden öte geçemeyen bir sistem olarak kaldı komünizm.

  scarface filminden alıntı koyarsak insanların nasıl yaşadığını ve bu hayattan nasıl tiksindiklerini de görebiliriz:

  "you wanna work eight, ten fucking hours? you own nothing, you got nothing! do you want a chivato on every corner looking after you? watching everything you do? everything you say, man? do you know i eat octopus three times a day? i got fucking octopus coming out of my fucking ears. i got the fuckin' russian shoes my feet's comin' through."
 5. komünizm das kapitalin 40 liraya satılmasına karşı sistemdir, eğer o kitap okunacaksa devlet dağıtır
 6. özellikle bugün hakkında "çok iyi de oldu çok güzel iyi oldu tamam mı...amma lakin ki öyle değildir." diyen feylesof şahıs minvalinde üst düzey tumturaklı bir tartışma yürütülen sistem.

  !---- spoiler ----!

  a. anlatacaksan anlat, anlayalım
  b. eleştireceksen nedenleriyle eleştir
  c. hiç biri (sol frame canlı)

  !---- spoiler ----!
 7. adını unuttuğum bir islam düşünürünün muhteşem bir sözü vardı, demiş ki
  "ben imanı, çil altın ile beyaz baldır önünde imtihan ederim"
  komünizm de o hesap. ailemde, çevremde o kadar insan var ki gençliğinde azılı komünist ama şimdinin emlak zengini, iş adamı. sorsan kendilerine "ee komünizmdi hani" desen "oğlum onlar gençlikteydi" der. e anam, para yokken nenem de komünist olur. olmayanı, yokluğu nenem de bölüşür. adamlık para olduğunda komünist olabilmekte. adamlık, para varken zenginliğini bölüşebilmekte.

  imkânsızlıklar içinde iken savunduğu fikirlerini, eline imkân geçince de aynı şekilde savunabilecek ve gereğini yapabilecek bir babayiğit var mı, kaldı mı öyle omurgalı adam? varsa gösterin elini öpelim.
 8. "komünizm ütopyadır, başka bir deyişle olmayan ülkedir. komünizm tüm dinsel eskatolojilerimizin başka bir adla sürmesidir. tarihsel bir perspektif değil, yürürlükteki bir mitolojidir. sosyalizm ise tersine bir gün dünyada kurulabilecek, gerçekleştirilebilir bir tarihsel sistemdir." i. wallerstein, tarihsel kapitalizm.

  inekler nerede otluyor, kaç memesi var, sütü kim sağacak iyi bilmek lazım; devlet dediğinizle komünizm pek olmadı sanki^::)^
  mesut
 9. komünizmde kimse kendini çalışmak zorunda hissetmez.

  komünizm, çalışma/üretim vasıtası ile insanı, emeğini satmak zorunda bırakan, bu yüzden insanı kendi emeğine yabancılaştırıp toplumsal bir köleye dönüştüren kapitalizmin yok edicisidir. bu özelliği nedeni ile komünizm çalışma / üretim sürecini zorunlu kılan unsurları yok eder. böylece insanı patron için yapmak zorunda olduğu işin kölesi, yani kendi emeğini satmak zorunda kalan ücretli köle olmaktan çıkarır. bu yüzden, komünizmde geçim derdi dolayısı ile çalışma mecburiyeti yoktur. komünizmde zorunluluk yoktur. komünizm insanı insana yabancılaştıran her türlü nesnel mecburiyetin öznel özgürlüğe dönüştüğü sistemin adıdır. dolayısı ile kimin az kimin çok çalıştığını belirleyecek rekabetçi ve sömürgeci bir bölüşüm sistemi ve bu bölüşüm sistemini var edecek sorunlu ve sıkıntılı bir değer sistemi yoktur. herkes herkese yetecek kadar çalışır. komünizm herkesin herkese yetecek kadar çalışma özgürlüğünü istediği gibi istediği kadar istediği zaman kullanabilme özgürlüğüdür. sonuç olarak kapitalist değer teorileri / sistemleri ve bölüşüm teorileri /sistemleri ile komünizmi kavramaya çalışmak insanı yanlışa ve komünizmin adaletsizlik ürettiği gibi bir safsataya götürür.
 10. 2 ineğinizin olmadığı yerdir.

  herkesin ihtiyacı kadar sütü vardır, gerisini devlet düşünür.