1. (bkz: marmara bölgesi antik kentleri) , arasında bulunan istanbul; geçmişte, en büyük pagan, en büyük hristiyanlık, en büyük islam devletlerine başkentlik yapmıştır. 14 milyonluk koca şehir, koskoca bir antik kent üzerine kuruludur. çoğu insan, yanından geçip gittiği
  taşların, antik dönemden kalan bir kalıntı olduğunu bile bilmez.
  1. konstantinos byzantionu imparatorluğun yeni başkenti olarak seçmiş ve ''yeni roma'' anlamına gelen ''nova roma'' olarak tekrar isimlendirmiştir. yani; istanbul şehrinin roma imparatorluğu'nun başkenti ilan edildiği dönemde imparator ı. konstantin tarafından konulmuş, fakat benimsenmemiş kısa süreli (330-337) latince adı nova romadır.
  bizans tarihçileri kurucunun adından dolayı ''konstantions'un şehri'' anlamına gelen konstantionopolis olarak ifade edince şehrin adı böyle kalmıştır efem..
  istanbul'daki kalıntıların çoğu, eski kent suru içinde bulunan yarımadada bulunmaktadır. yeni kapıda yapılan kazılardan sonra, kentin geçmişinin 8500 öncesine dayandığı ortaya çıkmıştır.
  yerebatan, küçük ayasofya, aya irini, pantokrator kilisesi, sultan ahmetteki çoğu kalıntı, ayrıca ormanlı başkenti olması vesilesi ile osmanlı sarayları,camileri, konakları, galata kulesi, cibali-ortadoks kilisesi, hipodrom
  saymakla bitmez...