kontakt lens - youreads

 1. gözlük hiç ama hiç sevmeyen biri olarak uzun yıllardır kullandığım şey. evdeki gözlüklerim bile bu sebepten çerçevesiz. göz yapım çizdirmeye çok uygunmuş fakat yaş sebebiyle biraz da olsa numara oynadığı için ve biraz da o işlemi yaptırmaya çekindiğim için dışarıda hep lens takıyorum. numaram durunca lazer olurum büyük ihtimalle. özen göstererek kullanırsanız inanın bana hiç sorun yaşamazsınız. uzun yıllar kullanınca konuyla ilgili bir, iki şey yazayım dedim.

  öncelikle gözünüzde bir sorun yoksa sırf renkli gözlere sahip olmak için lens takmayın. göz kuruluğu yaşayanlar oluyor gördüğüm kadarıyla. ne gerek var? bir de çok yapay ve ürkütücü bir görüntüsü oluyor. millete sorunca insanlar haliyle bunları söylemez. ne güzel olmuş falan der. siz gelin beni dinleyin. sizi tanımadığım için rahatça yazıyorum. biri de bana sorsa ayıp olmasın diye değişik olmuş falan derim. hem tarkan ne demiş? başkası olma, kendin ol. böyle çok daha güzelsin demiş. gözünüz bozuksa şeffaf takarsanız zaten adı üstünde şeffaf. bir değişiklik de olmuyor haliyle.

  eveet. şimdi ilk olarak ilk birkaç hafta lens takarken haliyle zorlanacaksınız. kimi insan çabuk alışıyor. ben zorlanmıştım. sonuçta başta resmen gözüme parmağımı sokuyorum diyorsunuz. haklısınız ama birazcık sabredin. ondan sonra ikisini de takmak on saniyenizi alacak. ben ilk hafta aynanın karşısında bildiğiniz iki gözüm iki çeşme ağlıyordum. ilk akşam çıkaramayacağım ben bunları dedim. denemeleri gündüz yapın :) hastanede doktorum da o saatte yoktur diye komşunun kızına çıkarttırmış insanım. düşünün. şimdiyse birkaç saniyede hemen takıp çıkarıyorum. inanılmaz rahatım. lens özen göstererek kullanıldığında muhteşem bir şey bence.

  ellerinizi doğru düzgün yıkayın. sabunlu bırakmayın. ben yukarı doğru bakarak lensi çok kolay takıyorum. siz de en rahat ettiğiniz şekilde takın bence. uzun tırnakla lens takılmaz diyenler var. ilk alışma dönemini bilemem de benim tırnaklarım gerçekten uzundur ve hiç sorun olmuyor. lensi parmağınızın etli kısmına koyuyorsunuz. tırnağınızın ucuna koymuyorsunuz sonuçta. artık bir zahmet koca insansınız. tırnağınızı gözünüze sokmayacak açıyı ayarlarsınız diye düşünüyorum.

  lisede yani küçük denilebilecek yaşta şeffaf lens takmaya başlamama rağmen uzun yıllar geçti ve sadece iki kere sıkıntı yaşadım. sıkıntı dediğim de kaşıntı gibi bir şey olmuştu. çok kısa süre damla damlattım geçti. göz kuruluğu yaşayanlar uzun süre gözünde lenslerle gezenlerde, temizliği önemsemeyenlerde oluyor genelde benim gözlemlediğim. lensinizi eve gelince çıkarın. gözlüğünüzle gezin.

  gece lensle uyumak gibi şeyler yapmayın. uzun süre gözde kalanları doktorlar tavsiye etmiyor. ya günlük takıp atılanlardan alın ya da aylık alıp eve gelince lens suyuna koyun. lens kabınızı sıcak suda kaynatabilirsiniz. bir, iki doktor istersen yap demişti de artık yapmıyorum. tercihe bağlı. lenslerimi aylık alıyorum. lens suyuyla uğraşamam diyenler gündüz takıp akşam atabilecekleri günlük lenslere yönelebilirler. fiyat farkı oluyor arada. gerçi lens suyuna para veriyorsunuz öbür türlü de. denk gibi.

  internetten lens alanlar varmış. almadım ve almam da. doktorlar tavsiye etmiyor. atasun'dan senelik olarak alıyorum. çok hesaplı oluyor.

  son olarak, lens takmak çıkarmak alışınca çok basit. temiz olduğunuz sürece de sorun yaşamazsınız diye düşünüyorum. özellikle yaş gereği numarası artanlar numara sabitlenene kadar lazer yaptırmadığı için tam bir kurtarıcı. muhteşem bir şey bana kalırsa :)