kopanisti - youreads

  1. bir peynir türü. sabah sabah canım çektiği için açtım başlığı. aslında bu peyniri çoğu kişi sevmez nasıl anlatayım acayip bir aroması vardır. kahvaltıda kaşık kaşık yiyemezsiniz. 4 gün hiç çıkarılmadan giyilmiş çorap kokusuna benzer. bir çatal atar ağzınızda hafiften oyalarsınız özelliği ise meze olarak kırmızı şarap ve rakı'ya çok iyi eşlik eder.

    ülkemizde karaburun bölgesi'nde yapılır yunanistan'da da sakız adası'nda. bu bölgelerin dağlık alanlarında yetişen keçi sütü ile elde edilir. keçi'nin o halis kokusunu duyarsınız. yapımı zahmetli ve takdir edersiniz ki bizim ülkemizde yapımı her geçen gün azalıyormuş fiyatı da o oranda artıyor.
  2. türkiye'de karaburun- çeşme yöresine, karşı kıyıda da sakız adasına özgü "acı peynir" olarak ta tabir edilen kokulu,olgunlaştırılarak ve kahvaltılık olmaktan ziyade meze olarak özellikle şarap yanında çok hoş kullanılan kıymetli bir peynir çeşidi. biraz rokfor peynirini andırmaktadır.

    kopanisti peyniri, genellikle keçi sütünden, bazende keçi-koyun sütü karışımından yapılan bir tür lor peynirinin 40 gün boyunca yoğurulmasıyla elde edilir. bu 40 günlük sürede peynir iyice fermente olup ve acılaşır. bu süre ne kadar uzarsa acılığı da o kadar artar. adını da buradan alır. oldukça yağlı ve lezzetli bir peynir türüdür. ancak oldukça iddialı bir tada sahiptir. herkes sevmeyebilir.

    bu peynir, şarap tutkunlarının vazgeçemeyeceği güzellikte bir peynir çeşidi, hele yanında kızarmış çavdar ekmeği veya köy ekmeği de varsa dayanılmaz olur. offf nasıl da canım çekti:))