1. Korkular ve kaygılar farklı türlerde olup farklı şiddette algılanırlar. Bu farklılıklar kişiden kişiye değişse de bunları bir kaç grup içinde kümeleyip, ortak payede tanımlamak olanaksız değildir. Kaygı problemleri bir psikoloğun bir iş gününde en sık karşılaştığı problemlerin başında gelir. Tıp literatüründe sorunlu ve günlük yaşamı olumsuz etkileyen hali anksiyete olarak adlandırılır. Bazı korkular ise problemli ve tekrar eder hale geldiklerinde fobi olarak adlandırılırlar.

    nedir ne değildir...
  2. her ne kadar kaygilar, korkular gunluk yasami olumsuz etkileyen durumlar olarak gorulse de zorluklara karsi motive etme, direnc kazanma ve canli tutmasi acisindan olumlu etki de saglar. stres, motivasyonunuzu arttiran bir etkiye sahiptir. bir durum sizi strese itiyorsa ayni zamanda ustunden gelmeniz icin de sizi tetikler. bazi arastirmalar stresli durumlarin basariya ortam hazirladigini ve stresli insanlarin is hayatinda daha basarili oldugunu gostermektedir.

    olumsuz durumlarin olumlu etkisi acisindan baska bir ornekte okul zorbaligi. evet cok ilginctir ki okul yillarinda zorbaliga magruz kalmis ogrenciler bu surecten daha guclu cikip is hayatlarinda basarili bir kariyere sahip olmuslardir. tabii bu zorluklarin ustesinden gelemeyip hayata kusenlerde yok degil. sorunlara zamaninda mudahale edilmeli ve bu zorluklarin ustesinden gelinmesi icin yol gosterilmeslidir. hayatta herkes ayni dirence sahip olamiyor. ozellikle son donem gozlemlerim insanlarin stres, kaygi, korku gibi durumlarda hemen gardini indirmesi ve mucadeleyi birakmasi.