kramer vs. kramer - robert benton - youreads

  • izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (7.57)
kramer vs. kramer - robert benton
ted kramer, işine son derece bağlı bir babadır ve bir gece eve geç döndüğünde, karısı joanna onu terk etmek üzere olduğunu söyler. kocasından ayrılıp, kendisini bulmaya çalışacaktır. altı yaşındaki oğullarını da bakması için ona bırakacaktır. bir taraftan işini sürdürmeye çalışan ted diğer yandan da, pek az babanın bildiği kadarıyla, oğlunu tanımaya çalışmaktadır. ona yemekler pişirmekte, parka gezmeye götürmekte ve onun her ihtiyacı ile korkularını anlamaya çalışmaktadır.


 1. yönetmenliğini robert benton'ın yaptığı ve avery corman'ın aynı adlı eserinden uyarlanan kramer kramer'e karşı 1980 yılında en iyi film dalında akademi ödülünü (oscar) aldı. başrollerde dustin hoffman ve meryl streep var.
 2. kesinlikle izlenilmesi gereken bir film. bu filmin bir de süheyl uygur' un oynadığı türk versiyonu vardı "her şey oğlum için" işte onu da izlemek lazım ama nasıl film çekilmez, nasıl oyunculuk yapılmaz, görmek için.
  ekleme yapayım bu filmdeki rolüyle justin henry sekiz yaşında, en iyi yardımcı erkek oyuncu dalında oscar adayı olmuştur.
 3. filmin etkileyiciliği hakkında bir sözüm yok ama bana biraz iki yüzlü bir anlatım var gibi geldi. baba figürü sadece anne olmadığı zaman baba olduğunu anlıyor. filmin sonunda da büyük bir lütuf ile anneyi bağışlıyor.
  annenin suçu ise baba ile aynı lükse sahip olmaya çalışmak; kendisini arayıp keşfetmek. ve bunun karşılığında mahkeme salonunda yerin dibine sokuluyor.
  filmin başlığı bile falso. bay kramer, bayan kramer'a karşı. fakat o kadın bayan kramer'dan önce bir başkasıydı.
  doris
 4. bir babanın çocuğunu tanıma ve onunla barışma yolculuğunu konu alan şahane film. senaryonun sadeliğini ancak bu denli güçlü oyuncular taşıyabilir diye düşündürdü. eksik kalan tek nokta annenin kendini arama yolculuğuna neredeyse hiç değinilmemesi.kendi kimliğinı muhafaza etmek için çabalayan bir kadının film boyunca anne kimliğinin dışına çıkamaması ilginçti.
 5. kramer kramer'e karşıya yüklenen anlam joanna kramer'in ted kramer'e karşı açtığı velayet davasıysa, velayet davası esnasında evli değiller boşanmışlar. joanna artık kramer değil.