küçük kara balık - samed behrengi - youreads

  • okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (8.96)
küçük kara balık - samed behrengi
küçük kara balık, iran'lı yazar samed behrengi'nin bir yapıtıdır.

kitapları dünyanın birçok diline çevrilen, iran şahlık rejiminin muhalif yazarı samed behrengi'nin en ünlü iki kitabından biri olan küçük kara balık, 12 eylül darbesi sürecinde türkiye'de yasaklandığı gibi, halen iran'da da yasaklı kitaplar listesinde bulunmaktadır. çocuklar için yazılan bir masal kitabı olmanın ötesinde, adalet, eşitlik, dogmayı sorgulama, direnebilme kavramları vurgulayan bir başyapıt sayılmaktadır.


 1. akşamları ona okusunlar diye o vakitler 2 yaşını doldurmamış bir yeğenime aldığım fakat ingiltere'de doktora yapmasına rağmen çalışmayan -çünkü kadının yeri evidir,miş.- ve ileride kız çocuğu da olursa -oldu- bebekken dahi sadece uzun kollu giysiler giydireceğini söyleyen garip annesi tarafından şööyle bir incelendikten sonra kabul edilmemiş, en güzel çocuk - ve büyük- kitaplarından biri. bu da böyle içimde kalan, garip bir anımdır.
 2. benim de eşek kadar olduktan sonra okuduğum, okurken çıldınlar gibi eğlendiğim kitap.
  çocuğumu bu tür hikayelerle büyüteceğim. ne şanslı bir çocukluk yaşayacak yahu eşek sıpası.
 3. bu sezon istanbul devlet tiyatroları tarafından çocuk oyunu olarak sahnelenmektedir. bu yaşımda hiç utanmadan gittim izledim (diğer seyirciler 0-6 yaş çocuk ve onların velileriydi)

  müzikleri çok tatlı, gölge oyunu var, balıklar kukladan, pelikan, karabatak kertenkele kurbağa derken tüm hayvanların kostümleri çok çok güzel ki en çok beğendiklerim ellerinde tahta kaşıklar olan yengeç ve sırtında davul, kulakları tokmaktan salyangoz oldu.

  çok keyif aldım. öykünün ne kadar güzel olduğunu bir de izleyerek öğrendim.

  sezon hala devam ederken bir çocuk grubunun içine dalın ve gidin derim.
 4. "durun. bir önerim var! diye bağırdı küçük kara balık. beni dinleyin.!"

  türkiye'de ilk baskısı 1978 yılında cem yayınevi tarafından yapılmıştır, hâle kuntay tarafından türkçeleştirilmiş ve erdal öz tarafından basıma hazırlanmıştır.
 5. !---- spoiler ----!

  ''çevrede hiçbir pelikan olmasaydı seninle birlikte gelirdik, ama biz onların torbalı gagalarından korkuyoruz.''

  ''siz biraz fazla düşünüyorsunuz'' demiş küçük kara balık. ''durmadan düşünmenin yararı yok. ilerlemek istiyorsak harekete geçmeliyiz.''

  !---- spoiler ----!