• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (8.68)
küçük prens - antoine de saint-exupery
antoine de saint-exupéry tarafından new york’ta bir otel odasında yazılan küçük prens yayımlandığı günden bu yana milyonlarca insanın kalbini fethetmeye devam ediyor. küçük prens’in yaşadıklarını anlıyor, kırgınlıklarına üzülüyor, söylediklerine hak veriyoruz. gezegenindeki çiçeğiyle pek anlaşamadığı için biraz uzaklaşmaya karar veren, yolculuğu sırasında dünya’ya da uğrayan küçük prens sahra çölü’nde bir pilotla karşılaşır. işte olan biteni de bu pilot anlatır bize. kimdir küçük prens, neden sürekli sorular sorar, çiçeğiyle neden anlaşamamıştır, gittiği diğer gezegenlerde kimlerle karşılaşmıştır ve neler öğrenmiştir? bu öyküyü dinlerken küçük prens’in yaşadıkları ve öğrendikleri sayesinde hayatımıza tekrar bakıyoruz ve yaşamı anlamlandırmada ‘ne kadar da büyüdüğümüzü” görüyoruz.


 1. orta 2'de türkçe hocamız tarafından okuması zorunlu tutulan kitaptı. o zaman bitirmiş ama hicbir şey anlamamıştım. şimdi tekrar okuyasım var ama kitaplıkta bulamadım. telif hakkı olayı da bitmiş sanırsam, her kitabevi basmaya başlamış.

  her entryde olduğu gibi yine bir itirafta bulunayım bari, hoca kitap aldırmak için para toplama görevini bana vermişti. normalde hic sevmem böyle sorumluluk alma işlerini. nedense beni seçti ama. bende topladım. sınıfın çoğu verdi parayı, son birkaç kişi kaldı. hoca birkaç gün sonra 'tamamlamıştık di mi para olayını?' dedi bende eksikleri unutmusum evet dedim. daha sonra arkadaşlar getirince hocaya bi 40-50 lira gömmüş olduk haliyle. bilge hocam okuyorsanız hakkınızı helal edersiniz artık. :d
 2. bu kadar popüler olmasaydı gerçekten çok sevebilirdim
 3. bu kitabı okumayı az önce bitirdim. zararın neresinden dönsen kârdır.

  ama şunu da söylemeliyim ki bu kitabı çocukken okumuş olsaydım da yeniden okumalıydım. çünkü bu eser çocuklardan çok yetişkinlere ders verir nitelikte.
 4. 'you become responsible forever for what you have tamed' öğretisini fazlasıyla ciddiye aldığım kitap
  4 yıldır bütün hayatımı bir kemirgene göre yaşıyorum
  neyse ki insanlar, evcilleşmiyor
 5. one hit wonder yapan adı sanı duyulmamış yazarın, insanlar tarafından hayat koçu olarak kullanılan overrated kitabı. en çok kıza yazılan çocuğun hediye olarak kıza aldığı ve kızın saniyesinde instagrama attığı versiyonu okunur.
 6. "hoşça git," dedi tilki. "vereceğim sır çok basit: insan ancak yüreğiyle baktığı zaman doğruyu görebilir. gerçeğin mayası gözle görülmez."

  küçük prens unutmamak için tekrarladı: "gerçeğin mayası gözle görülmez."
 7. son zamanlarda sadece kitabın basımı artmadı, çantalarda defterlerde bilimum ürünlerde sürekli küçük prens çizimleri görüyoruz. bu kadar tüketilmemesi gerekiyor.
  ancak kitabın anlattığı tüketilecek gibi de değil.
 8. hiç bitmesin diye başlamaktan korkabileceğiniz kadar güzel bir kitaptır küçük prens.