1. "youreads de neymiş" diyerekten burdan derhal ikilemesini istediğim "sozluk"
 2. her an kapanabilir korkusuyla hemen hesap açtım umarım kapanmadan yetişmişimdir.
 3. meta sözlükte yakalanan güzel ortamı yeniden hayata geçirmek isteyen bir takım insan tarafından kurulmuş yeni sözlük. daha özgür bir hareket alanı sağlayacağı ve daha çok sese kulak vereceği açık.
 4. efenük diye hesap açacağım sözlük. bütün entrylerim ise götü bi yerde başı bi yerde olacak. değişik bir düşünce, farklı.

  (bkz: ey efenük pide ye)

  düzeltme: bakınızı yanlış vermişim. şimdi kulzolar gönül rahatlığı ile tersten okuyabilirler.
 5. hesabımı açtım. bakalım n'olacak.
  edit: afedersiniz ama tak gibi sözlük.
 6. tabi ki de vurulacak, hor görülecek, dışlanacak, küçümsenecek bir sözlüktür fütursuzluğu eleştiri sayan güruhlar için. hiç bir zaman şans vermezler zaten. herkes şans veren olmayı rol edinmiş kendine.

  kulzos evet biraz dahice düşündükten sonra insanlar hemen 'sozluk' un tersi olduğunu anlıyor. iyi de neden böyle bir isim konulmuş ki, pehh biz bunları ilkokulda yapıyorduk bak sen... gibi öznesi yüklemi nerede olduğu belli olmayan kelamları duyunca gelecek adına endişe duyuyorum.

  kulzos hmm.... sozlukun tersi... sözlük kelimesinden ve dahi beraberinde gelen oluşumlardan/klonlardan hiç bir medet göremedik. yazamadık, çizemedik... yazdırmadılar, çizdirmediler. bir de tersinden bakalım demişler. iyi veya kötü bir adım atmışlar. burada da paylaşmışlar. gelen olursa yazsın diye, yazdığına saygı duyulsun diye.

  şimdi oklarınızı tamda şuracığa -dalaktır o efendim- saplamadan önce biraz düşünmenizi ve ona göre nişan ayarı yapmanızı öneriyorum. tarafı güçten ve sindirmekten yana olanlar! ; yazıyor musunuz? karalıyor musunuz?
 7. youreads ile aynı kulvarda olmayan sözlük.

  youreads başka hiç bir sözlük ile aynı kulvarda değil.

  'kitabımı bitiriyorum, sıradaki kitabım ne olsa' sorusunun cevabıdır youreads. 'bu gün hangi filmi izlesem' dir. 'müzik keşfedesim var' dır. sözlükten daha ötesidir.

  youreads benim gözümde 'kendini ifade etme mekanı' değildir.

  metasozluk ise kendini seviyeli bir şekilde ifade edebilenlerin mekanıydı. deneyim paylaşılırdı, troller ile düzeyli bir mücadele vardı. samimiyet ve laubalilik arasındaki çizginin farkında olan yazarlara hitap ederdi.

  metasozluk de youreads ile aynı kulvarda değildi, ancak tüm sözlükler içerisinde seviye olarak en yakını youreads dı.

  kulzos, metasozluk yazarları tarafından kurulan bir sözlük. aynı çizgide başlamak, aynı samimiyeti devam ettirmek ve daha farklı bir yerlere gelme hedefi var.

  kulzos, hayatına sözlük formunda başlasa da 'kulzos sözlük' değil.

  güzel olacak. çok daha güzel olacak.
 8. denemek için üye olduğum ama ne zaman girdi yazmaya kalksam hata veren sözlük.

  istemiyorsanız beni sorun değil. yazmam.
 9. allah yollarını açık etsin. güzel duruyor sözlük. gayet anlaşılır. özellikle de ekranı ters çevirince.

  tanımı yaptığımıza göre yorumum silinmez sanırım. malum ruhsuzkozmonot reyiz var.

  şimdi arkadaş, benim ya da buradaki insanların, hiç kimsenin; emeğiyle dalga geçtiğimiz, insanları dışladığımız yok. ben de sonradan geldim ama şu ana kadar bir kişiden dahi kötü bir reaksiyon almadım. çünkü yazıyoruz, "karalamıyoruz."

  neden buradayız? dışarıda bulamadığımız ortamı, insanları burada bulup, konuşup, tartışıp bunlar üzeriden bilgi alış-verişi yapmak için. kimisi kitap okumak için motivasyon arıyor, kimi yalnızlığına çare, kimi insan zaman geçirmek için ya da samimi bir ortamda bulunmak için. ve hepsi sonuç olarak mutluluk kapısına çıkıyor. mutlu olmak için buradayız.
  mesela bu gün güzel bir mesaj aldım gayet mutlu etti beni. ya da geçenlerde radyoda bir soru sormuştum ve gayet alçak gönüllü bir cevap aldım ve hatta başka birinden tepki almıştı niye cevaplıyorsun bu kadar naif olma diye.

  demek istediğim burada güzel insanlar var ve hepsinin ortak amacı kendilerini mutlu hissetmek. kimi trolleyerek mutlu olur, kimi güzel bir şarkı dinleyerek vs.

  ben de buradaki güzelliği gördüm ve katılmaya karar verdim. ve her yeni gelen gibi ben de yerimi bildim, ortama baktım, kara koyunluk etmedim. ama buraya sonradan katılanların söyledikleri, yazdıkları yorumları, kavgalarını hatırlıyoruz:

  "yok biz çiniz zıplarsak sallarız, ben burayı sevmedim yorum yapamıyom, vay efendim burdakiler bizi dışlıyor rororo."

  sizsiniz burayı bir türlü içselleştiremeyen. bazıları kendi evinde ağa iken burada maraba olmayı yediremedi kendine. olay bundan ibaret. kimse kimseyi fütursuzluğundan eleştirmiyor, aksine sizin fütursuzluğunuzdan - goddaşlığınızdan dolayı eleştiriyor. (siz diye bahsettiğim bu saydığım özeliğe sahip bir kaç arkadaş.)

  medet ummuyor ama reklam yapmaktan da vazgeçemiyor arkadaşlar. neemiş biraz dahice düşününce efenük künefe'nin tersi olduğu anlaşılıyormuş.
  benim sizin sivri zekanıza kinayem şundan ötürüdür: buraya ve buradaki insanlara saygı duymayan insanlarca, zamanında
  "ben burdan gidiyorum, sözlüğünüzü de neticenize sokun"
  tarzı bir yorumdan sonra götün götün gelip, 2 sözlük reklamı yapması.
  (bkz: beta sözlük)
  (bkz: kulzos)

  şunu tekrar söylemek istiyorum: ben tanımadığım kimsenin emeğiyle dalga geçmem, tutarsız, kibirli her an kendinde küçük dağları yaratabilecek potansiyele sahip olduğunu sanan insanları dalgaya alırım. bu arada eğer gelecek adına endişe duyulması gerekiyorsa; kibrinizden dolayı endişe duymalısınız.