1. ortadoğu ve balkanların en iyi sözlük sitesidir. anladık, yeter.

  en kötü olduğu iddia edilen, dünyanın en düşük seviyeli sözlük sitesi olan youreads'te de kuruldu kurulalı düzenli olarak reklamı ve boyası yapılmaktadır.

  siteyle bir derdim yok. sadece ayda bir sol şeritte "en süper internet sitesi kulzos!!! yurids bok gibi!!" diye görünce artık yeter diyor insan.

  (bkz: ayıp)

  edit: ustteki yorum uctu.
 2. kendi platformlarındaki problem ve dertlerini kendi platformlarında çözmeleri gereken, başka sözlüklere taşınan haklarındaki her yoruma ( sanırım kendi platformlarını geliştirmek adına harcayacakları zamanı, başka platformlarda kendileri hakkında yazılanlara cevap vermekle harcamayı daha verimli buluyorlar) cevap vermelerinin anlamsız kaldığını, kendi sözlüklerinin forum olmadığını iddia ederken, bulundukları yeri forum gibi kullanmakta bir beis görmeyen ilginç insanların barındığını düşündüren oluşum.
 3. allah yollarını açık etsin. güzel duruyor sözlük. gayet anlaşılır. özellikle de ekranı ters çevirince.

  tanımı yaptığımıza göre yorumum silinmez sanırım. malum ruhsuzkozmonot reyiz var.

  şimdi arkadaş, benim ya da buradaki insanların, hiç kimsenin; emeğiyle dalga geçtiğimiz, insanları dışladığımız yok. ben de sonradan geldim ama şu ana kadar bir kişiden dahi kötü bir reaksiyon almadım. çünkü yazıyoruz, "karalamıyoruz."

  neden buradayız? dışarıda bulamadığımız ortamı, insanları burada bulup, konuşup, tartışıp bunlar üzeriden bilgi alış-verişi yapmak için. kimisi kitap okumak için motivasyon arıyor, kimi yalnızlığına çare, kimi insan zaman geçirmek için ya da samimi bir ortamda bulunmak için. ve hepsi sonuç olarak mutluluk kapısına çıkıyor. mutlu olmak için buradayız.
  mesela bu gün güzel bir mesaj aldım gayet mutlu etti beni. ya da geçenlerde radyoda bir soru sormuştum ve gayet alçak gönüllü bir cevap aldım ve hatta başka birinden tepki almıştı niye cevaplıyorsun bu kadar naif olma diye.

  demek istediğim burada güzel insanlar var ve hepsinin ortak amacı kendilerini mutlu hissetmek. kimi trolleyerek mutlu olur, kimi güzel bir şarkı dinleyerek vs.

  ben de buradaki güzelliği gördüm ve katılmaya karar verdim. ve her yeni gelen gibi ben de yerimi bildim, ortama baktım, kara koyunluk etmedim. ama buraya sonradan katılanların söyledikleri, yazdıkları yorumları, kavgalarını hatırlıyoruz:

  "yok biz çiniz zıplarsak sallarız, ben burayı sevmedim yorum yapamıyom, vay efendim burdakiler bizi dışlıyor rororo."

  sizsiniz burayı bir türlü içselleştiremeyen. bazıları kendi evinde ağa iken burada maraba olmayı yediremedi kendine. olay bundan ibaret. kimse kimseyi fütursuzluğundan eleştirmiyor, aksine sizin fütursuzluğunuzdan - goddaşlığınızdan dolayı eleştiriyor. (siz diye bahsettiğim bu saydığım özeliğe sahip bir kaç arkadaş.)

  medet ummuyor ama reklam yapmaktan da vazgeçemiyor arkadaşlar. neemiş biraz dahice düşününce efenük künefe'nin tersi olduğu anlaşılıyormuş.
  benim sizin sivri zekanıza kinayem şundan ötürüdür: buraya ve buradaki insanlara saygı duymayan insanlarca, zamanında
  "ben burdan gidiyorum, sözlüğünüzü de neticenize sokun"
  tarzı bir yorumdan sonra götün götün gelip, 2 sözlük reklamı yapması.
  (bkz: beta sözlük)
  (bkz: kulzos)

  şunu tekrar söylemek istiyorum: ben tanımadığım kimsenin emeğiyle dalga geçmem, tutarsız, kibirli her an kendinde küçük dağları yaratabilecek potansiyele sahip olduğunu sanan insanları dalgaya alırım. bu arada eğer gelecek adına endişe duyulması gerekiyorsa; kibrinizden dolayı endişe duymalısınız.
 4. bu kadar vasat olmasına rağmen neden bu kadar forslandığını anlamadığım sözlük sitesi
 5. ben mesela ekşisözlükte hiç görmedim "sen youser'sın. sen metacısın. sen inciden sen cincikten geliyorsun." falan gibi laflar.

  her platform kendi içinde özneldir. içinde barınan yazarlar da yazar olma hakkını elde ettikleri noktada nereden nasıl geldikleri de önemsizdir. doğal olarak ben ekşisözlükte aktif bir şekilde yazarken, kalkıp meta sözlük'te de keyfime göre yazarım. kalkıp buraya gelip burada da yazarım. ya youreads'in benden daha eski yazarları gelip bana "rumki, sen metadan geldin. sen ekşiden geldin. hadi s*ktir git nereden geldiysen." derse derim ki eyvallah. bir daha youreads'e adımımı atmam. ne youreads kaybeder, ne ben. nokta.

  ben bir youser'ım gençler. ben metada da yazdım. ben ekşi yazarıyım aynı zamanda. kısacası suser dediğimiz sözlük kullanıcısıyım. birçoğumuz bu platformlara ekşi sözlükte bir türlü yazar olamadığımız ya da olduğumuz halde aradığımızı bulamadığımız için geldik. içinizdekileri yazmak için bir ortam aradınız. bazılarınız youreads'e gitti. bazılarınız meta sözlük'e. bazılarınız uludağ'da yazıyor. bazılarınız başka sözlüklerde.
  en son baktığımda hiçbiriniz bu sözlüklerin tapulu sahipleri değildiniz. hisse falan mı satılıyor varsa söyleyin ben de alayım birkaç tane de bu kavga neyin kavgası, bu reklamlar neyin reklamları anlayalım. kimse, bir başka yazarı geldiği platforma göre yargılayamaz. kimse kimseye "çöp" ifadesi kullanamaz.

  bununla birlikte, zamanında meta'nın reklamını ekşi sözlükte ciddi bir şekilde yapan biri olarak uğradığım hayal kırıklıklarının da farkındayım. hiçbir açıklama yapılmadan sözlüğün kapatılmasından dolayı vereceğim tepkiyi sallasalar vereceğim ama, ekşi sözlükte dönüp bir kişi laf etmedi. sözlüktek uçurulmadık ki. sözlük kapatıldı. o zaman yazarlara bireysel olarak ulaşması gereken de sözlük yetkilileriydi bence. ama tüm yazarlar kendi özgür iradelerini kullanarak meta sözlük'e ne oldu'nun cevabını aradı.

  kulzos'un varlığını da çok sonlaraları öğrendim. ben mesela beklerdim ki oturup başka bir sözlükten buranın haberini almak yerine eski metasözlük kullanıcılarının mail adreslerine mail gitsin. ve bit tabii o sözlük ile alakalı olan değişimler de bu şekilde maille bilgilendirilsin. youreads'te değil. yapılan tek şey kulzos'un görünümünü bozmak. bilgilendireyim, reklamını yapayım derken daha da irite ediliyor bazı kesimler.

  burası youreads platformu. burada kulzos'u meta'yı tartışmayı haklı görmüyorum. hepimiz aynı yolun yolcusuyuz. biraz birbirimize saygı duymak gerektiğini düşünüyorum. ve özellikle sözlük yetkililerin yazarlara incelikle yaklaşması gerektiğini düşünüyorum.

  meta sözlük bambaşka bir platformdu. bir ekşi değildi. bir youreads değildi. hepsi bağımsız. hepsi kendi içinde güzel. kulzos bir daha meta noktasına gelir mi? bence gelemez. gelmesi için daha ince ayarlar yapılması lazım. küsen yazarları geri getirmesi lazım. gönül yapması lazım. o noktadan sonra şans vermek isteyen gelir. vermek istemeyen gelmez. ama bu tarz şeyler bireysel olarak halledilmeli. başka platformlardan değil.
 6. efenük diye hesap açacağım sözlük. bütün entrylerim ise götü bi yerde başı bi yerde olacak. değişik bir düşünce, farklı.

  (bkz: ey efenük pide ye)

  düzeltme: bakınızı yanlış vermişim. şimdi kulzolar gönül rahatlığı ile tersten okuyabilirler.
 7. youreads ile aynı kulvarda olmayan sözlük.

  youreads başka hiç bir sözlük ile aynı kulvarda değil.

  'kitabımı bitiriyorum, sıradaki kitabım ne olsa' sorusunun cevabıdır youreads. 'bu gün hangi filmi izlesem' dir. 'müzik keşfedesim var' dır. sözlükten daha ötesidir.

  youreads benim gözümde 'kendini ifade etme mekanı' değildir.

  metasozluk ise kendini seviyeli bir şekilde ifade edebilenlerin mekanıydı. deneyim paylaşılırdı, troller ile düzeyli bir mücadele vardı. samimiyet ve laubalilik arasındaki çizginin farkında olan yazarlara hitap ederdi.

  metasozluk de youreads ile aynı kulvarda değildi, ancak tüm sözlükler içerisinde seviye olarak en yakını youreads dı.

  kulzos, metasozluk yazarları tarafından kurulan bir sözlük. aynı çizgide başlamak, aynı samimiyeti devam ettirmek ve daha farklı bir yerlere gelme hedefi var.

  kulzos, hayatına sözlük formunda başlasa da 'kulzos sözlük' değil.

  güzel olacak. çok daha güzel olacak.
 8. youreads'de daha çok vakit geçiren yöneticilere sahip olan ve kendini tersten tanımlayan sözlük.
 9. sözlükte bu kadar bahsi geçince bir bakayım dedim. tasarım iyi değil, içerik hakkında herhangi bir fikrim yok, üye olmama değer bir motivasyon bulamadım. engelleyeceğim bir başka başlık olabilir. youreads içinde reklam başlıklarından hoşnut değilim, burayı güzel kılan tasarımı, sağ tarafta gördüğüm kitap, film afişleri ve youreads sadeliği. bu sadeliği bozacak her türlü sığ yorum bireysel engellenmeye mahkum olur. kulzos'ta yazmak isteyen gider yazar buna da kimse karışamaz ancak bu mecrada bunun üzerinden polemik; sığ, çiğ, pis ve leş gibi sanki.
 10. düzenli olarak reklamını görmekten bıktığım, reklam yaparken bir yandan da youreads'e giydirmekten asla çekinmeyen yazarlara sahip, neymiş ki bu diye girip baktığımda site düzeninden başlık içeriklerine kadar tatmin edici tek bir nokta bulamadığım sözlük şeysi.

  madem çok güzel, madem hiçbir kusuru yok bu canım sitenin, niçin biz burada bu zorlama reklamlara maruz bırakılıyoruz? hadi reklam da yaptın, neden sözlüğünün reklamını yapmaya değer gördüğün siteyi ve yazarlarını aşağılıyorsun güzel kardeşim? bunu üslubu böyle mi? hayır, kaç yaşındasın sen?

  şu dakikadan sonra inatla bu tavra devam edecek sözlük ahalisi en hafif tabirle biraz şeydir...