kumarbaz - fyodor mihailoviç dostoyevski - youreads

  • okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (8.23)
kumarbaz - fyodor mihailoviç dostoyevski
dostoyevski vicdansız yayıncısı stellovski'yle yaptığı sözleşme gereği kumarbaz'ı bir ay içerisinde bitirmek zorundadır. aksi halde gelecekteki tüm romanlarının yayın hakkını elden çıkarmış olacaktır. acelesi yüzünden romanı kendi eliyle yazamaz ve yanına daha sonra evleneceği anna grigoryevna'yı alır. kumarbaz, yirmi beş günde bitirilmiş olsa da tüm yaşama yayılmış bir deneyimin, dostoyevski'nin kendi kumar tutkusunun ürünüdür. stellovski, dostoyevski üzerinde oluşturduğu kâbusla bir taraftan dostoyevski'yi, daha sonra evleneceği anna'yla kendini keşfettiği bir yolculuğa çıkarır, diğer taraftan edebiyat tarihine ölümsüz bir eser kazandırmış olur. (tanıtım bülteninden) (kitap bilgileri idefix'den alınmıştır.)


 1. kısa sürede mümkün olduğunca çok para kazanma isteğini iğrenç bulmuyorum kesinlikle; "ne de olsa küçük bir miktarla oynadıklarını" söyleyenlere, hırsın küçüklüüğnü gösterdiği için bunun daha kötü olduğu cevabını veren iyice semirmiş, hali vakti yerinde ahlakçının düşüncesi de bana hep aptalca gelmiştir. hırsın küçüklüğü ya da büyüklüğü önemli sanki. izafi bir mesele bu. rothschild için küçük olan miktar, bana göre muazzam bir servettir; kâr ve kazanma meselesine gelince, insanlar sadece rulette değil her şeyde sürekli kâr ediyor, birbirlerine karşı bir şeyler kazanıyor zaten. zahmetsiz kazancın ve menfaatin iğrenç olup olmadığıysa başlı başına bir sorun."
 2. ancak bugün başlama fırsatını bulabildiğim roman.
 3. bende bitane kumarbaz kitabı var sonsuz kitap yayın evinin. ufak bişey cep kitabı olarak geçiyor. özet midir yoksa orjinal kitap mıdır anlayamadım
  flash