• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (7.72)
Yazar buket uzuner
kumral ada mavi tuna - buket uzuner
roman, kuzguncuk'ta geçmekte olup; başta orada yaşayan tuna ve aras'ı kapsamaktadır. daha sonra iki ünlü çiftin (şarkıcı-oyuncu) mahalleye yerleşmesi ve tuna ile aras'a bir üçüncü kişinin, yani ada'nın hayatlarına girmesiyle devam eder. ada, romanın adından da anlaşılabileceği gibi kumral, tuna da gözleri mavi olduğu için mavi tuna olarak anılır. ada, tuna için "mabelim" adını seçmiştir. bu isim onların evinde tuna'nın ilk defa gördüğü ve tattığı bir cikletin markasıdır. ada'nın şair olan dayısı, çocukluk dönemleri boyunca onlara hem fikri, hem edebi birçok şey katmıştır. öyle ki, kitabın sonlarına doğru ada, kendi açıklama ve savunmasını yaparken şair dayısı için "ensest aşkım" tabirini kullanır. aras, ada'nın ilk sevgilisi, ilk erkeği, yegâne aşkıdır. ada, yine kendisinin söylediği gibi mabelini sevse de, büyük gururu ve alkış merakından dolayı aras'ı seçmiştir. mabeli onun yaşca küçüğüdür. tuna'da ada hep bir eksiklik, bir ukde olarak kalmıştır. romanda adı geçen ada'nın kuzeniyle evlenmiş ve öğretmen olmuştur. ada ise herhangi bir meslekte sabit kalamamış, en sonda fotoğrafçı olmuştur. tuna, roman boyunca yer yer iç savaş formlarından, gelgitlerden bahseder ve içinden geçer.


 1. nickimin ilham kaynağı olan kitap. çocukken okuyup benliğimde yer eden nadir kitaplardandır benim için çok ayrı bir yeri vardır. okumayan okumalı zira çok şey kaybeder.
 2. çok güzel ve akıcı dil ve edebiyata sahip evet kesinlikle okunması gereken bir aşk romanı. =)
 3. her okuduğunuzda kitabın farklı bir katmanını keşfedersiniz.
  ilk okuduğumda mabel'in ada'ya olan saf ve çaresizlik dolu aşkı beni içimde bir yerlerde yakalamıştı. mabel'i kendi tüm çaresiz aşklarımla kendimle özdeşleştirmiştim.
  bir sonrakinde ise mabel'in seferberlikle askere gidişini anlatan kısımda mabel'in kendi iç savaşını algılamaya, kitaba bir de o kısımdan bakmaya başlamıştım.
  her okuduğunuzda bir öncekinde arada atladığınız ufak tefek ayrıntıları farkeder kitabı baştan anlamlandırırsınız.
  güzel akıcı bir hikayesi ve yazarının ne anlatırsa anlatsın peşinden sürükleyebilen bir dili vardır; belki de kitabı bu kadar enfes yapan da budur.
  bir yerlerinde atilla ilhan, çolpan ilhan ve sadri alışık' selam gönderir. bu kadar da içtendir işte.
 4. çok sevdiğim karşılıksız aşkımın tavsiyesi üzerine okuduğum, şimdi "en sevdiğin kitaplar hangileri?" diye sorulduğunda ismini söylediklerimden biri.

  bazı kısımları biraz kafa karıştırıcı ama okumaya fazlasıyla layık bir kitap.
 5. hakkında bir şeyler yazmayı en çok sevdiğim kitaptır. 2002 yılında everest yayınlarındaki ilk baskısıyla tesadüfi tanışmıştım. kapak resmini şimdikinden daha çok seviyorum. küçük bir çocuk olarak okudum ilk bu kitabı. sonrasında belirli periyotlarla tekrar gündemime girdi. bir şeyleri ikinci kez yapmak mesela aynı filmi ikinci kez izlemek, aynı yaziyı tekrar okumak bana göre değildir, bu kitap istisna.

  !---- spoiler ----!

  masum bir aşkı anlatır, kumral ada mavi tuna. ve istanbulu... ağlatır da. biraz fazla ağlatır hatta. özellikle pek sevgili aras'ın denize atladığı kısımla. bana en sevdiğin kitap kahramanı kim deseler hala kitabın hemen hemen daha başlangıcında ölen aras derim. oysa hikayenin kahramanı tuna'dır. buket uzuner tuna'nın dünyasındaki savaşı o kadar güzel ortaya koymuştur. ılk başta anlamakta zorlanılsa da sonrasında bu kitabı defalarca sonlandırmak istiyor insan

  !---- spoiler ----!

  bana hangi kitabı okuyayım diye sorduğunuz da istisnasız ilk üçte sayarım. aşkın ne demek olduğunu anlamak, vazgeçmelerin de aşka dahiliyetini kavramak ve bunu yaparken beyninizle kalbiniz arasındaki savaşı bir kadının kaleminden çıkan bir erkekten okuyorsunuz. daha ne olsun! sevilesi kitap.
 6. !---- spoiler ----!

  tak sesi! bu kitaptan sonra elbette onlarca cümle, bir çok duygu kalır insanın aklında ama o tak sesidir bende kalan...ölümü bu kadar yalın, bu kadar gerçek ve çarpıcı, uzatmadan, olduğu gibi anlatan bir benzerini bunca yıl sonra hala okumadım.

  !---- spoiler ----!
  mesut
 7. kitaptaki hiçbir karakterle yakınlık kuramasam da, dahası herhangi biri tam olarak sempatimi kazanamamış olsa da kitabın neden bu kadar çok sayıda insanın hayatına dokunduğunu, insanların başucu kitaplarından olduğunu anlıyorum sanırım.

  kumral ada mavi tuna benim için keyifle okunan, hoş ve dokunaklı bir roman. yazarın diğer eserlerinden aynı bir yerde durduğu ise çok açık.