1. paulo coelho geçenlerde hesabından bir kuran-ı kerim fotoğrafı paylaşıp altına "dünyayı değiştiren kitap" yazdı. arap bir kız fotoğrafın altına "doğru, şiddet ve katliamın kaynağı" yorumunu yazmış.

  bunun üzerine coelho çok güzel bir açıklama yaptı. onu burda paylaşmak isterim.

  “bu doğru değil. ben hristiyan’ım ve biz hristiyanlar asırlar boyu inancımızı kılıç ile yaymaya çalıştık. haçlılar kelimesine sözlükten bir bak. kadınları öldürdük. onlara cadı dedik ve bilimi engellemeye çalıştık. galileo’ya yaptığımız gibi.

  ancak bütün bunlar inançların değil, onu istismar edenlerin sorunudur”
 2. islam tanrısı ''allah'' tarafından gönderildiğine inanılan kutsal kitap.

  (bkz: tanrı)

  edit: arkadaş bu entry'nin neyini eksiliyorsunuz? bu nasıl bi' tahammülsüzlük yahu. tanımda mı yapmayalım?
 3. okumadan müslümanlığı 'ölümüne' savunan insan çoktur.
 4. bir çok bilimsel mucizeler içerebilen kitaptır.

  !---- spoiler ----!

  ahzab - 50:
  "ey peygamber! mehirlerini verdiğin hanımlarını, allah'ın sana ganimet olarak verdiği ve elinin altında bulunan cariyeleri, amcanın, halanın, dayının ve teyzenin seninle beraber göç eden kızlarını sana helâl kıldık. bir de peygamber kendisiyle evlenmek istediği takdirde, kendisini peygambere hibe eden mümin kadını, diğer müminlere değil, sırf sana mahsus olmak üzere (helâl kıldık). kuşkusuz biz, hanımları ve ellerinin altında bulunan cariyeleri hakkında müminlere neyi farz kıldığımızı biliriz. (bu hususta ne yapmaları lâzım geldiğini onlara açıkladık) ki, sana bir zorluk olmasın. allah bağışlayandır, merhamet edendir.

  !---- spoiler ----!

  örneğin bu ayet; peygamberin akrabalar dahil bulduğu her kadınla ilişkiye girebileceğini anlatmak için değil, ebced hesabı ile nötron yıldızlarının çevresine yaydığı enerjinin dalga boyunun alabileceği 10 üzeri maksimum rakam olan 48 sayısını elde etmek içindir. bilmemek de ayıp öğrenmemekte.
 5. inandığım ve kutsal gördüğüm mukaddes kitaptır.
 6. inanmayanların saygı gördüğünü öğrendiğimiz yorumlar yapılmış başlıktır. nihat hatipoğlu diye bir adam var. şu an inanan kitlenin çoğunun bir numarası. milyonlar adamı izliyor, dediklerine inanıyor. ve böyle bir figür çıkıp şunları söyleyebiliyorsa, kimse bana inanmayanların saygı gördüğünü söylemesin.

  he bir de şu var. bak ilk çıkan çocuk durumumuz yoktu okuyamadık diyor.

  unutmadan, ateistleri kurban gibi kesmek isteyenler de var bilader onları da vereyim

  (bkz: saygın çok güzelmiş kardeş güle güle kullan)

  edit: bak gece gece tutuldum yine. yatıyorum ben amk.
 7. diger kutsal kitaplar gibi nasil "insan" olunurun anlatildigi kitap(ibadet kisimlarini disarda tutarak soyluyorum). malum turumuzun hep bi gudulmeye ihtiyaci var.
  not: bu kitaba inanip da bu kitaba dayandirilarak yapilan zulumleri de hala anlayabilmis degilim
  bragi
 8. 7. asırda hicaz yarımadasında olanlara hiç bir kişisel merakım yoktur. gereğinden fazla vakit harcamayı uygun bulmam, gündeme gelmesini arzulamam. bunlardan ötürü de hiç kimsenin üzülmesini, incinmesini istemem.

  amma ve lakin, bir savcı, eğitim-öğretimdeki dinselleşmeyi boykot eden bir öğretmene, "kuran'da cin suresi var, sen buna inanmıyor musun?" diye sorabiliyorsa bu tartışma inanmayanların tercihi, fantezisi değil, esasen devletin ve belki kısmen de bunda beis görmeyen inananların dayatmasıdır.

  "bunlar benim kutsalım" diyerek işin içinden çıkamayız gibi görünüyor, kutsallarımız kitaplıklarımızda duran biblolar değil, öyle ya.
  mutlu
 9. islamiyetin kutsal kitabı.

  siteye ilk üye olduğumda kur'an-ı kerim ile ilgili ağır sözler edildiği için cevap niteliğinde bir yorum girmiştim ve bu yorum 2 yıl sonra, sanırım bu yorumu girmeme sebep olan yorumlarla birlikte, silinmiş. normalde cevap şeklinde yorum girmeyi sevmiyorum ama o an iş o noktaya gelmişti. tanım eklediğime göre sanırım yorum artık kurallara uygun. yorumun orijinal halini aşağıda spoiler olarak bırakıyorum.

  !---- spoiler ----!

  sen hem inanma, hem aşağıla, hem de gel konuyu aç ilk sıraya yaz. derdin nedir diye sorarlar adama. burası iyi mekan hoş mekan dendi diye burayı da kutuplaştırmak için mi böyle toplumun çok büyük bir kutsalını aşağılama ve asılsız şeylerle itham etme yoluna gidiyorsunuz? ekşi sözlük'ün pr ekibi misiniz yoksa?

  size tavsiyem, evde kalabalık bir şekilde televizyon izlenirken gidip televizyonun fişini çekin. böylelikle topluma açık alanlara bulaşmadan dikkat çekme krizinize bir nebze de olsa derman bulabilirsiniz.

  düzeltme: yazım hatası ve ekleme

  !---- spoiler ----!
 10. okunup ateist olunmasının mümkünatı olmayan kitap. kuran'ı okuyup bunu bir tanri'nin gondermis olamayacağını dusunebilirsiniz saygı duyarim ama kuran'ı okuyup bir tanrı'nın olmadığına karar vermek, yanı ateist olmak saçmadır çünkü daha bu işin hristiyanligi, budizmi, deizmi var, var da var. ateizm tum tanrilari reddetmektir islam'ın tanri'si tum tanrilar demek degil ki.