1. paulo coelho geçenlerde hesabından bir kuran-ı kerim fotoğrafı paylaşıp altına "dünyayı değiştiren kitap" yazdı. arap bir kız fotoğrafın altına "doğru, şiddet ve katliamın kaynağı" yorumunu yazmış.

  bunun üzerine coelho çok güzel bir açıklama yaptı. onu burda paylaşmak isterim.

  “bu doğru değil. ben hristiyan’ım ve biz hristiyanlar asırlar boyu inancımızı kılıç ile yaymaya çalıştık. haçlılar kelimesine sözlükten bir bak. kadınları öldürdük. onlara cadı dedik ve bilimi engellemeye çalıştık. galileo’ya yaptığımız gibi.

  ancak bütün bunlar inançların değil, onu istismar edenlerin sorunudur”
 2. islamiyetin kutsal kitabı.

  siteye ilk üye olduğumda kur'an-ı kerim ile ilgili ağır sözler edildiği için cevap niteliğinde bir yorum girmiştim ve bu yorum 2 yıl sonra, sanırım bu yorumu girmeme sebep olan yorumlarla birlikte, silinmiş. normalde cevap şeklinde yorum girmeyi sevmiyorum ama o an iş o noktaya gelmişti. tanım eklediğime göre sanırım yorum artık kurallara uygun. yorumun orijinal halini aşağıda spoiler olarak bırakıyorum.

  !---- spoiler ----!

  sen hem inanma, hem aşağıla, hem de gel konuyu aç ilk sıraya yaz. derdin nedir diye sorarlar adama. burası iyi mekan hoş mekan dendi diye burayı da kutuplaştırmak için mi böyle toplumun çok büyük bir kutsalını aşağılama ve asılsız şeylerle itham etme yoluna gidiyorsunuz? ekşi sözlük'ün pr ekibi misiniz yoksa?

  size tavsiyem, evde kalabalık bir şekilde televizyon izlenirken gidip televizyonun fişini çekin. böylelikle topluma açık alanlara bulaşmadan dikkat çekme krizinize bir nebze de olsa derman bulabilirsiniz.

  düzeltme: yazım hatası ve ekleme

  !---- spoiler ----!
 3. '' allah size kitab (kur'an)da: «allah'ın âyetlerinin inkâr edildiğini ve onlarla alay edildiğini işittiğiniz zaman, başka bir söze geçmedikleri müddetçe, o kâfirlerle oturmayın. aksi halde siz de onlar gibi olursunuz» diye hüküm indirdi. muhakkak ki allah, münafıkların ve kâfirlerin hepsini cehennemde toplayacaktır.''( nisa,140).

  inançlı arkadaşlar için söylüyorum bunu: lütfen kendinizi bazı insanlara islamın hakk dini olduğuna inandırmak için boş yere yormayın. tartışmaya girmeyin. çünkü '' bir kur'ân ki, onunla dağlar yürütülse veya onunla yer parçalansa veya onunla ölüler konuşturulsa (o yine bu kur'an olurdu). fakat emir bütünüyle allah'ındır. iman edenler, kâfirlerden ümit kesip daha anlamadılar mı ki, allah dileseydi, elbette insanların hepsine toptan hidayet buyururdu. o küfürde direnenlerin kendi sanatlarıyla başlarına musibet inip duracak, ya da yurtlarının yakınına konacak. nihayet allah'ın vaadi gelecek. muhakkak ki, allah vaad ettiği zamanı şaşırmaz.'' (ra’d / 31)

  okunduğunda insanın içini huzurla dolduran muazzam bir kitap. çünkü ''bunlar, iman edenler ve gönülleri allah'ın zikriyle sükûnete erenlerdir. bilesiniz ki, kalpler ancak allah'ı anmakla huzur bulur. ''(ra'd-28 )
 4. edebi açıdan kötü bir kitap. kainata, insanlığa, ahlaka dair bir kitabın uhrevi olmasını bekliyor insan. ama çok küt bir anlatımı var. üslup kesinlikle yanlış. ayrıca çok teknik de bir kitap. elbette var birkaç kısım güzel bulduğum ama kalanı bir anayasa taslağı gibi. ticaret üzerinden giden bir kitap. burada muhammed'in de tüccar olmasının etkisi var deyince ayet seçip din yorumluyorsun pis dinsiz diye tepki alıyorum. ama bir düşünelim; camiye gidiyorsunuz. çok uhrevi bir mekan. gözlerinizi kapayıp yaratanla, canlılarla, evrenle bütünleşme esrikliği yaşamak istiyorsunuz. ama orada okunan ayetler ticaretle, evlilikle, gayet basit bir şekilde devlet teorisiyle ilgili. gerçekten çıldıracak gibi oluyorum düşününce. insanları aşağılamak neredeyse bu. yani kendi varlığını idame ettirebilmek için -hep kendini över şekilde- bir kitap yazılıyor ve insanların en özel duygularıyla resmen dalga geçiliyor.
  bazısı da çok derin anlamları var, yorumlayamıyoruz diyor. arap tasavvuf düşüncesinin kökenini bilmeden konuşuyor tabi bunlar. tüm semavi dinlerin tasavvuf düşüncesi plotinos'ta saklıdır. plotinos'un iki kez tanrı ile bütünleştim dediğini okuyoruz kitabından. bunun için insanın yapması gerekenleri de okuyoruz aynı kitaptan. buradaki düşünceleri öylece alıp islam'a uyarlamışlardır. hatta tarih kitaplarında arap düşünürlerin yunan düşüncesine olan ilgisi aktarılırken de değinilir. plotinos'un kitabını okuduğumda dine soğuk olsam da bu düşünce güzel hissine kapıldım. çünkü din dendiğinde bir saçmalık sayılacak ticareti, gündelik teraneyi hiç katmamış düşüncesine. hatta olabildiğince çok evrenle bütünleşin demiş. şimdi bu düşünceyi okuduğumda evet manevi coşkunluk var diyorum. kuran'ı mı doğru yorumlamıyorum diye düşünüyorum. ama ne yazık ki kuran tam da okuduğumuz gibi kaba bir kitap. çok ama çok az manevi birikime yönelik kısımları var. hiç de evrensel değil. ayrıca bu yönlerin doğruluğunu kabul edip, samimiyetimle okumaya çalıştım, yine olmadı. büyük saçmalık.
  sezgi
 5. canım kitabımdır. her defasında kendisine daha çok hayran bırakır ve allah sevgisini artırır. sadece iyi insan olmayı öğütlemez, ayrıca nasıl iyi insan olunur'un sistematiğini de sunar. sadece bir öğüt kitabı değildir, sıkıntınızda cevabını bulabileceğiz psikoloji kitabı, toplumun huzuru için sosyoloji kitabı, adalet ve pratikte uygulamaları açısından hukuk kitabıdır. eksik betimlediğimin farkındayım. çok daha fazlasıdır. ne eksik ne fazladır.

  kendi yetersiz aklını tanrı yerine koyanlar için yani ki kibirli kimseler için okunmasının sonucu ateizm olabilir. kişinin kendi bileceği iş. ama allah aşkına çevrenizde gördüğünüz 3 5 insandan yola çıkıp "okununca ateist olunuyor!!!!!" genellemesi yapmayın. internet elinizin altında biraz araştırın kaç tane insan okuyup müslüman olmuş, ne şekilde müslüman olmuş. sadece benim çevremde son yılda tanışmış olduğum 7 kişi var bu şekilde. biri haricinde hepsi hocalarım (from department of mathematics and philosophy) . diğer arkadaşım ise öncesinde gece kulüplerinde dansçılık yaparken vaktin geçmesi için okumaya başlayıp sonrasında tüm hayatı olumlu manada değişen biri. kendi nefret dolu dünyanızdan çıkın biraz.
 6. bu platformda kitap başlıkları yazarıyla birlikte açılmıyor muydu diye sorgulatan kitap. yazarını bilmiyorsanız çok ayıp.
 7. islam tanrısı ''allah'' tarafından gönderildiğine inanılan kutsal kitap.

  (bkz: tanrı)

  edit: arkadaş bu entry'nin neyini eksiliyorsunuz? bu nasıl bi' tahammülsüzlük yahu. tanımda mı yapmayalım?
 8. okumadan müslümanlığı 'ölümüne' savunan insan çoktur.
 9. didaktik bir üslupla yazılan kitap.
 10. kuran'ı kerim islam öğretisinin ana kaynağıdır. müslüman kimseler bazı entelektüel kesimlerce kuran okumamakla itham ediliyor, yer yer aşağılanıyor hatta cahil cesaretiyle kuran'dan ayetler göstermelik paylaşılıyor. böyle bir moda var, dini bir mevzu geçince google'da ayet bulup paylaşan tıfıllar var, neyse.

  kuran okumak ne islamın ne de imanın bir şartı değildir. namazda kıraat dışında kuran okunması gibi bir kaide yoktur, sünnet iye geçer. müslümanlar canı istemezse bu sünneti de yerine getirmez, ve bununla da itham edilemez. islamın da imanın da şartları açık ve nettir. geri kalan şeri hükümlerden müslüman vatandaş sorumlu tutulamaz. islam bilme dini değil uygulama dinidir. bunu iyice anlamak gerek.

  yani kaynak müslümana der ki; kelime-i şahadet getir, namaz kıl, oruç tut, zekat ver,hacca git. bunlar farz kılınmıştır müslümana, emirlerdir.
  yine imanın şartlarında kuran okumak yoktur, sadece 4 kutsal kitaptan biri olduğuna iman etmek vardır. imanın şartları da; (allah, melekler, kitaplar, peygamberler, ahiret ve kaza-kader)'e imandır.

  gördüğünüz üzere müslümanlara ne kuran okumak(namazda kıraat harici) , ne de felsefe yapmak farz kılınmamıştır. dolayısıyla geriye kalan her şey ama her şey müslümanın sorumluluğu dışındadır, canı isterse yapar istemezse yapmaz.

  gerçek müslüman ; iman eden, ibadet edendir. farzlara uyan, günahtan sakınan kimsedir. sağda solda ayet copy paste yapanlar da kibirli, felsefe kasan, işe yaramaz, bilmecilik oynayan tiplerdir. ibadet etmezler, iman etmezler ama bilmeye gelince oho çok bilirler, bütün detayları bilirler, google'dan bulur bulur getirirler.

  ben buna islamı esnetmek diyorum. esnetirler çünkü kırılsın yok olsun istemezler. tarih boyunca islam esnetilmiş, genişletilmiş, bir tuhaf hallere sokulmuştur. halbuki her şey çok basittir, islam bu basitlikte yaşamayı telkin eder, bu basitlikte yaşayamıyorsan islamın dışına çıkarsın o zaman da islam yerine başka bir öğreti sunar adına da başka bir şey dersin onu enjekte edersin. fakat yok, illa islam olacak ama öyle olacak böyle olacak esnetirler ki yok olmasın, kaybolmasın hep var olsun her şeye uyum sağlasın. bugün kuantumu islamla açıklayanlar var yahu. adem ile havvayı metaforik değerlendirip evrimle içiçe lanse edenler var. tabi bi de bunlara çeşitli ayetler copy paste edip karşı çıkanlar var. çok ilginç geliyor bana esasen, bu zorlamak niye?
  abi