1. bir halk olduğu için ilk harfi büyük yazılır, tıpkı dünyadaki bütün halklar gibi. ne yiyip ne içiyorsun arkadaş?
 2. bir etnik kökenden daha fazlası olmayan ve daha fazla anlam yüklenmemesi gereken bir kimliktir. bir çerkezden, lazdan daha değerli ya da değersiz değildir.
 3. herhangi bir insan. türk gibi, laz gibi, arap gibi, süryani gibi...

  bakmayın burada birilerinin türkler için suçları sıralayıp bir milyon olumsuz özellik yüklediğine veya bakmayın hemen cevap verip olumsuz gelenekleri, suçları sıralayıp kürtleri yerin dinine batırdığını düşünenlere... ikisinin de herhangi bir türkten veya küryten yoktur farkı. bu coğrafyanın insanları hep birbirine benzer işte, burada da benzediği gibi.

  hakaret etmeden karşı tarafı tahrik ve tahkir etmeden konuşmaya çalıştığımız gün insan olacağız. yoksa sen de seçmedin kürt olmayı dy diyarbakırlı kardeşim, sen de seçmedin türk olmayı ey antalyalı kardeşim.

  ne güzel bir dünya resmi çizdim şurada, durun hepiniz kardeşsiniz diyorum da, ben de biliyorum coğrafyamızın halini, savaşı, terörü, kini, intikamı... gördüğüm bir rüyadan bahsetmek istedim sadece. klavyemizden kan damlatmasak keşke. nefretimize, öfkemize bari yazarken engel olabilsek...

  sözlüğün güzel ortamının bu tür başlıklarda yazılanlarla bozulmaması daha gerçekçi bir rüya...
 4. yengelerine tecavüz eden bir ırkmış. bunu söyleyen de "benim kürt arkadaşlarım da var" kafasında biri. ağzından irin akıyor. işin kötü tarafı ırkçılığını yaptığı ırkın dilini bile konuşmaktan aciz. kurduğu cümleleri anlamak için ekstra çaba sarfetmek gerekiyor.

  kafayı yengeyle bozmuş. psikanalistlere iyi malzeme çıkar bundan. neyse tosuncuk, üşenmedim senin için tecavüz vakalarını raporladım;

  ? 2008 cinsel suçlar raporu

  ülke geneli vaka: 986

  güneydoğu anadolu: 39

  ? 2007 cinsel suçlar raporu

  ülke geneli vaka: 872

  güneydoğu anadolu: 50

  ? 2006 cinsel suçlar raporu

  ülke geneli vaka: 886

  güneydoğu anadolu: 54

  not: tüik'in şu bölümünde sadece 2006, 2007 ve 2008 raporları var. sanırım diğerleri ücretli. yine de edinebilen varsa yollasın onları da ekleyeyim.

  sanırım açıklayıcı oldu. konuşurken samanyolu veya atv'deki töre dizilerini baz alarak değil de istatistiklere dayanarak konuşmak herkes için daha aydınlatıcı olur.

  güneydoğu'da bir yıl boyunca (muhtemelen askerlik) bulunmakla, kürt böreği yemekle (kürt böreği yiyip aydınlananı hiç görmedim), halay esnasında duraksayıp "anladıııım" demekle de sosyolojik tahlil yapamazsınız. başkaları belki yapar ama sizin ilk önce türkçe'yi öğrenmeniz gerekir. kendinizi ifade etmek ilk hedefiniz olmalıdır. bir de cebinizde peçete taşıyın, zira etraf hep salya oldu.

  ...................

  halkın kapısına gelen askeri sevme zorunluluğu da yoktur ayrıca. bu yasalara göre suç da teşkil etmez. senin ağzından salyalar saça saça hakaret etmen ise normal ülkelerde nefret suçu iken muz cumhuriyetinde ise övgüye değerdir.

  ben eskiden ekşi'nin seviyesinin düştüğünü sanıyordum. şimdi görüyorum ki ülkenin şirazesi kaymış, her biri vatanperver yüzbinlerce hitlerjugend üyesi bitiyor ülkemin uçsuz bucaksız tarlalarında.

  edit: ayrıca tecavüz ile ilgili şöyle bir istatistik de var;

  "Son 15 yılda tecavüzden yargılanan 409 polis, asker, özel timci, korucu ve gardiyandan hiçbiri cezalandırılmadı."

  http://bianet.org/bianet/kadin/149388-tecavuz-magdurlarinin-yarisi-cocuk

  sanıyorum ki faillerin çoğu ordu içindeki kürtler. her yeri bozdular ıyk :/

  ayrıca ya ya ya hainlik.... genetik bunlarda hainlik falan... bütün dünya türk'e karşı zaten^:ağlamaklısmiley^
 5. zagros dağlarının batısı ile toros dağlarının doğusu arasında, dağlık bölgelerde feodal halde yaşayan toplulukları tanımlamak için kullanılan ermenice kelime.
  yaşam tarzlarından dolayı dil ve din birlikleri oluşmamıştır. türkiye'de yaşayanlarının çoğu 'kurmanc' olup sorani ve zazaki'ler de bulunmaktadır.
  günümüzde; türkiye'de yaşayanları, zaman zaman siyasi olaylardan dolayı ötekileştirilse de diğer halklarla akrabalık ilişkileri yoğundur; bir bakıma türkiye'yi oluşturmaktadırlar.
  t
 6. ee başka? bu bir insanı tanımaya yetmez ki. hatta tanımlamaya da yetmez. hatta insanın seçim şansının olmadığı özelliklerinin tamamı böyledir.

  mesela şunları konuşalım: hırsız mı? iyi kalpli mi? kalp kırar mı? sadık mı? münafık mı? riyakar mı?

  insandır.
 7. dünya genelinde bu kadar fazla nüfusa sahip olup devlet kuramayan ırklardan biri ayrıca bütün büyük devletler tarafından en fazla kaldırılan ırk demişti (bkz: modernleşen türkiye tarihi) kitabında erik jan zürcher.
 8. sanırım haklarındaki en önemli sorun kimlikleri olan halk. biraz daha açarsak. bir türk birini öldürdüğü zaman öne çıkan katilliği iken bir kürt birini öldürdüğü zaman öne çıkan kürtlüğüdür.ikisi de aynı derece de suçludur ama birinin suçu kürtlüğü ile ağırlaşır.
  eğer bir türk can yoldaşınızı öldürdüğü zaman gelip türk başlığının altında bunu türk kavramına atfetmiyorsanız öyleyse bir kürdün yaptığını da tüm halka atfetmeyin.
  ikincil olarak bir kürdün bir türk tarafından kabul edilmesinin tek şartının neden kürt değilmiş gibi davranması olduğunu anlayamıyorum. bırak t.c. içerisinde kürtçe konuşsun bir kürt gibi hareket etsin. türk değil kürdüm desin. bölücülük niyeti taşımadan da bunlar yapılabilir. durum böyleyse neden düşmanınmış gibi davranasın? senden olmayan düşmanın olmak zorunda değil.
  üçüncüsü; savaşta bir de kürtler ile uğraşmak zorunda kaldık diyenlere olacak lafım. ankara,konya kürtleri arasinda zamanında kurtuluş savaşında savaşıp da köylerine dönemeyenleri bilen biri olarak söylüyorum. o dönemlerde gerici türkler de ihanet etti ancak bütün türklere mal etmediniz bunu, öyleyse sizinle savaşmayan kürtleri baz alıp da dedelerinizin yanında savaşan benim dedelerimin niye ahını alıyorsunuz?
  ve son olarak türkler de kürtler de inanın beş para etmez ikisi de birbirinin aynı iki halktır. dolayısı ile sidik yarıştırmanın bir anlamı yok.
 9. dünya üzerinde varolan halklardan biri.

  not: evlenirken erkeğin ailesinin eline liste verip bunları almazsaniz kızı vermeyiz diyen ülkedeki diğer aileler nakit olarak değilde altın ve gayrimenkul olarak kızlarını satinca sorun olmuyor herhalde.
 10. türkiye nüfusunun yaklaşık yüzde yirmisini oluşturan halk. bunun dışında üç beş milyonu ırak'ta üç beş milyonu iran'da birazı da rojava denilen bölgede yaşar.