• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (10.00)
kurtlarla koşan kadınlar - clarissa p. estes
insanlık tarihi boyunca bastırılmış ve örselenmiş kadınların durumunu sosyal, kültürel ve ekonomik açıdan ele alan çok sayıda inceleme yapıldı. her inceleme, kadınları "tanımlama ve çözme" açısından farklı yöntemler önerdi. bu önermelerin ne ölçüde kadının doğasına ilişkin isabetli ve farklı alternatifler olduğu ise tartışmalı...

clarissa p. estés, kurtlarla koşan kadınlar'da gerçekten farklı bir önermede bulunuyor; kadınlar için yalın, uygulanabilir ve doğal çözümler öneriyor. xix. yüzyılla birlikte insanlığın doğadan kopuşu ve duygulara yer vermeyen kapitalist bir endüstri çarkının içinde kayboluşundan yola çıkarak, kadınların yapması gereken ilk şeyin içlerindeki doğal sesi keşfetmek olduğunu söylüyor ve kadınların içlerinde yatan sınırsız güç ve yaratıcılığın, kurtların doğal yabanıllığında yattığı savını ileri sürüyor. kadınların çoğu zaman farkında olmadan içselleştirmek zorunda bırakıldıkları eziklik ve yetersizlik duygusuna, bastırılmış cinsel güdülerine çok değişik bir malzemeden yaklaşıyor: masallar! insanlığın ortak bilinçaltının aynaları olduğunu düşündüğü masallar aracılığıyla kadın psişesinin derinliklerine iniyor ve birçok açmazdan kurtulmalarına yardımcı olacak masal tadında terapiler uyguluyor.

estés'e göre, kurtlarla kadınlar arasında, vahşilikleri, zarafetleri ve içinde yaşadıkları topluluğun üyelerine duydukları bağ açısından psişik bir benzerlik vardır. kurtlar ve kadınlar arasındaki bu benzerlik, vahşi kadın arketipinde ortaya çıkar. estés'in ilginç örneklerle betimlediği bu arketip, doğayla bağlarını kopartmamış ve seçim-lerini yaparken duygularını temel alan kadınları içeriyor.

kitaptaki farklı kültürlerden derlenen masallar, kadınların ilişkileri, kişisel imgeleri ve hatta bağımlılık gibi temalar çevresinde gelişiyor. örneğin afrika kökenli bir öykü, kadının ikili doğasını yansıtıyor; ortadoğu'ya ait bir masal, sıradan bir kilim gibi görünen büyülü bir halının toplumun önyargılarını ve görünüşe ne kadar kolay aldandığını ortaya koyuyor.

yayımlandığında büyük övgüler almış bu sıradışı kitap, kadınları vahşi derinliklerine doğru heyecanlı bir yolculuğa çağırırken, kadın psişesinin bugüne dek hazırlanmış en büyük sözlüğü olarak da okunabilir. kurtlarla koşan kadınlar, kadınlarla vahşi bir noktada buluşmak isteyen erkekler için de vazgeçilmez bir rehber özelliği taşıyor.

"gülme, kadın cinselliğinin gizli tarafıdır; fizikseldir, temeldir, tutkuludur, hayat vericidir ve bu yüzden uyarıcıdır. jenital uyarılma gibi bir hedefi olmayan bir cinsellik türüdür. sadece o an için, bir sevincin cinselliğidir; özgürce uçan, yaşayıp ölen ve kendi enerjisiyle yeniden yaşayan hakiki ve şehevi bir sevgidir. kutsaldır çünkü fazlasıyla iyileştiricidir. şehevidir çünkü bedeni ve onun duygularını uyandırır. cinseldir çünkü heyecan vericidir ve haz dalgalarına neden olur. tek boyutlu değildir; çünkü gülme, insanın kendisi kadar başkalarıyla da paylaştığı bir şeydir. bir kadının en vahşi cinselliğidir."
-clarissa p. estés-

"insanlar binlerce yıldan bu yana, zor öğrenilen bilgileri edinmek ve sınırsız olasılıklar içeren düşler kurmak için büyük ateşlerin çevresinde oturmuşlardır. günümüz dünyasında bu bilgelik yalnızca 'gerçekler'le sınırlanmıştır. estés, kitabında bu bilgelik ateşini yeniden yakıyor, hepimiz için."
-gloria steinem-
(tanıtım bülteninden)


 1. !---- spoiler ----!

  "... kadınların ruhsal yaralanmalarına sinir krizi adı verildiği; sımsıkı korselere sokulan, sımsıkı gemlenen ve sımsıkı dizginlenen kadınların edepli zarif görüldüğü bir zamandı..."

  !---- spoiler ----!
 2. çok çok güzel olduğunu duyduğum, bugün d&r'da baktığım ama finallerim yaklaştığı için almadığım kitap. dönem biter bitmez koşup alırım.
 3. "uygun soruyu sormak dönüşümün en önemli eylemidir. -masallar- da çözümlemede ve bireyleşmede. anahtar soru, bilincin filizlenmesine zemin hazırlar. uygun bir şekle giren soru, her zaman arkada neler olup bittiğine dair temel bir meraktan çıkar. sorular, psişenin gizli kapılarının dönerek açılmasını sağlayan anahtarlardır."
 4. "genç safdil doğa, eğer gizli bir şey varsa, gölgelerin ardında bir şey saklanmışsa, yasaklanmış bir şey varsa, araştırmak gerektiğini anlamaya başlar. bilinçlerini geliştirenler, kolayca gözlenebilenlerin arkasında bulunan her şeyin peşine düşerler: görünmeyen cıvıltının, karartılı pencerenin, gıcırdayan kapının, eşiğin altındaki ışık huzmesinin. meselenin aslı tüm çıplaklığıyla önlerine serilene kadar, bu gizleri takip ederler."
 5. Kurtlarla koşan kadınlar

  boş bir zihin, sabır ve yeterli zamanla okunabilecek; kolektif bilinci bir anda harekete geçiren, farkındalığı yükselten bir kitap. fakat; üslubu ve konusu itibariyle yarıda bırakılması muhtemel, herkese hitap etmeyeceği de kesin..