• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (8.50)
kuyucaklı yusuf - sabahattin ali
"bu manasız ve yabancı hayatta bir tek şeye hakikaten sarılmış, hakikaten inanır gibi olmuştu. bu da karısı idi. muazzez'in varlığı yusuf için büyük, boşlukları dolduracak mahiyette bir şey değildi, fakat onun yokluğu müthişti. onun bu kadar sebepsiz yere, bu kadar insafsızca yusuf'un hayatından koparılması çıldırtacak kadar acı idi. hayatında asıl aradığı şeyin muazzez olmadığını biliyordu, fakat muazzez olmadan bunu aramaya muktedir olamayacağını sanıyordu."kuyucaklı yusuf türk edebiyatının belki de en romantik kahramanıdır. hayatın ve insanların zalimliği karşısındaki naif duruşu ile bir yandan trajik bir sona ilerlerken, bir yandan da yaşadığı lirik aşk hiyakesinin kahramanı olarak edebiyat tarihinde yerini almıştır. (kitap bilgileri idefix'den alınmıştır.)


 1. tarz olarak kürk mantolu madonna'dan çok daha farklı olan sabahattin ali romanı. sadece bu yönüyle bile sabahattin ali'nin kendini tekrar etmeyen, başarılı bir yazar oluşunun ispatı. akıcı bir dile sahip ayrıca da, kısa sürede okunuyor.

  !---- spoiler ----!

  belli başlı tasvirler dışında gayet akıcı olup, sonuyla boğazıma düğüm atmıştır. ve kitabın bitiminde bir yarım kalmışlık hissi olmadı değil. ama bir çok sözlük yazarının ifade ettiği üzere bu, kitabın seri olacakken sabahattin ali'nin katledilmiş olmasından dolayı kuvvetle muhtemel. eğer iddia edildiği gibi gerçekten serinin devamı yazılıp da yusuf, muazzez'in ölümünden sonra eşkıya olacak idiyse, ikinci bir ince memed olacakmıs bu kitap o zaman.

  !---- spoiler ----!
 2. duruşunu hiç bozmayan adamın hikayesi. fırat nehrini hatırlatır bana kuyucaklı yusuf. onca akıntıya rağmen dışarıdan çok dingin bir görünümü vardır. nehrin içine girince anlarsınız göründüğü gibi olmadığını, tıpkı kuyucaklı gibi.
 3. ölümle başlayıp ölümle biten kitaptır.
 4. sonu beni benden alan kitap
 5. bir arkadaşımın tavsiye ile aldığım ve hayatımda koca bir yer edinen muhteşem kitap.

  duygusal bir insansanız eğer -ki toplum olarak öyleyiz- romanın sonu sizi hüzne boğar...
 6. kitap gerçekten güzel bir kitap. ama gerçekten yusuf'tan daha romantik bir karakter yok mu türk edebiyatı'nda?
 7. şu sayfaya girdiğime gireceğime pişman eden kitaptır. insan spoiler vermeden önce spoiler geliyor yazar dimi sevgili arkadaşlar. çok cool tek cümleyle özet geçmek isterken tüm okuma zevkimi bafilemiş bulundunuz (kendini anlamıştır o)
 8. beni tekme tokat döven, kalbime filler oturtan roman. sabahattin ali'nin kaleminden çıkan en sevdiğim.

  ah yusuf, ah... filmden ve kitaplardan kolay etkilenirim, o dünyaya çabuk girerim ama bu kitabı bu kadar içselleştireceğimi düşünmemiştim. canım acıdı resmen.
 9. sebahattin ali'nin kucuk burjuva feodalizmini ilmik ilmik isledigi bir saheser.