kuyucaklı yusuf - sabahattin ali - youreads

  • okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (8.50)
kuyucaklı yusuf - sabahattin ali
"bu manasız ve yabancı hayatta bir tek şeye hakikaten sarılmış, hakikaten inanır gibi olmuştu. bu da karısı idi. muazzez'in varlığı yusuf için büyük, boşlukları dolduracak mahiyette bir şey değildi, fakat onun yokluğu müthişti. onun bu kadar sebepsiz yere, bu kadar insafsızca yusuf'un hayatından koparılması çıldırtacak kadar acı idi. hayatında asıl aradığı şeyin muazzez olmadığını biliyordu, fakat muazzez olmadan bunu aramaya muktedir olamayacağını sanıyordu."kuyucaklı yusuf türk edebiyatının belki de en romantik kahramanıdır. hayatın ve insanların zalimliği karşısındaki naif duruşu ile bir yandan trajik bir sona ilerlerken, bir yandan da yaşadığı lirik aşk hiyakesinin kahramanı olarak edebiyat tarihinde yerini almıştır. (kitap bilgileri idefix'den alınmıştır.)


 1. kah o dönemin şartlarını çok iyi anlatması kah sabahattin ali'nin akıcı dili bu romanı okumak için yeterli. 1903 yılında başlayan ve birinci dünya savaşına dek süren romanda anlatılanlar aslında dünden bugüne hiçbir şeyin değişmediğini bizlere sunmuştur. üzerine konuşulup tartışılacak çok şey olduğunu düşünüyorum.

  bir yazısı ile veda edeyim..

  "hapishane ancak serseriler, köylüler ve aşağı tabakadan insanlar içindi; bir hilmi bey'in oğlu, adam öldürse bile, onlarla bir tutulamazdı."

  hilmi bey'in boyu uzun değil lakabı da 'reyizz' değil ama o dönem aynı bu dönem(miş)