l'ecume des jours - michel gondry - youreads

  • izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (9.00)
l'ecume des jours - michel gondry
boris vian'ın aynı isimli romanından uyarlanan günlerin köpüğü, yönetmen michel gondry tarafından beyazperdeye taşındı. romanın baş kahramanları colin ve chloe'ye romain duris ve audrey tautou hayat veriyor. gerçeküstü ve şiirsel bu hikayede , idealist ve mucit bir genç olan colin , chloé adında duke ellington'ın blues'larından birinin dünyaya gelmiş haline benzeyen genç bir kadınla tanışır. bir aşk hikayesi olan evlilikleri chloé'nin ilginç bir hastalığa yakalanması ve ciğerlerinde büyüyen nilüfer çiçeğiyle hüzüne dönüşür. fantastik bir paris'te colin ise gitgide daha absürd işlerde çalışarak chloé'yi iyileştirmeye çalışır. (kaynak: http://www.beyazperde.com/filmler/film-196832/)


 1. sürreal bir dünyada geçen müthiş bir aşk ve fedakarlık hikayesi. film başlayınca bu sürreal dünyaya adapte olmak biraz zaman alsa da hikaye oturunca pek keyifli oluyor.

  chole'nin hastalığından sonra ise bu eğlence hüzne dönüyor.

  farklı ve güzel.

  kitabı için : günlerin köpüğü - boris vian
 2. filmi gece - gündüz kadar ayrı iki parçada ele alacağını bilerek yarısını gündüz yarısını gece izledim; ki tavsiye etmem... kendinize eziyet etmeyiniz; böyle yaparsanız içinize daha da çok işler.

  oldukça iyi bir uyarlama olmuş, michel gondry'e güvenim boşa çıkmadı. 2. kez detaylarda kaybolmak için, 3. kez güzel müzikleri için; izlenir de izlenir... burjuvaların "renkli" aşklarının "mutlu sonları" yalanını kapkara bir dünyaya adım attırarak nasıl anlattığını görmek için bile izlenir.
  mesut