la leggenda del pianista sull'oceano - giuseppe tornatore - youreads

  • izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.40)
la leggenda del pianista sull'oceano - giuseppe tornatore
1 ocak 1900. virginian adındaki transatlantik, göçmenlerden oluşan kargosunu amerika'ya taşırken, makinist danny boodmann (bill nunn)gemide terk edilmiş bir çocuk buluyor. kaptanının öğüdünü dinlemeyerek çocuğu gizlice evlat edinip kendi başına büyütmeye karar veriyor. novecento (tim roth) adı takılan çocuk, gemide büyüyor. varlığı sıkı saklanmış bir sır novecento; ta ki danny bir gün bir kazada ölene kadar.


 1. muhteşem bir film özellikle müzik sevenlere tavsiye ederim. kulaktan, kalbe giden bir yol hikayesi.
  !---- spoiler ----!

  yuva nedir? aidiyet nedir? bu filmde ki hikayede bulabilirsiniz. bu filmin titanik filmi ile arasında fazla zaman farkı yok ama müzisyenlerin batan gemiyi terk etmemeleri ve müziğe devam etmeleri ile kahramanımız 1900'ün ortak noktaları. tabi burada ki ayrım titanik'te kaza, 1900'de kader.

  1900'ün karaya olan tabusu, korkusu doğallığını kaybetme, kişiliğini yitirme yani kara beni bozar algısı ve okyanusu ana gibi görmesi veya eşi benzeri olmayan bir aşk gibi yaşaması dalgalı yolculukta frensiz piyano ile dansı buna bir örnek bence.
  1900 filmde bir geminin içinde sıkışmış bir hayat gibi görülebilir ama durum böyle değil, aslında hiç bir yere ait olmayan bir insan gemide sınıflara bölünmüş, kültürlere bölünmüş, ırklara bölünmüş insanların arasında 1900 hiç birisine ait değil bunu filmde her zaman korodan ayrılıp solo müzik yapması ile düello da ki o saf hali ile bizlere gösteriyor.

  birde 1900'ü efsane yapan o duygulardan ürettiği notalar sahnesi, o kızı gördüğünde parmaklarının piyanonun üstünde yaptığı o aşk dansı enfes.

  1900 rolü için seçilmiş tim roth tam adamı masum, saf, tepkisiz yüz ifadesi ile rolünü yüceltmiş.

  kapışma sahnesi efsane olmuş.

  !---- spoiler ----!

  not: tavsiyesi için saoirse teşekkür ederim.