la mome - olivier dahan - youreads

    • izledim
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (8.57)
la mome - olivier dahan
berlin film festivali’nin açılış filmi olan “la vie en rose”, başrollerinde fransız aktris marion cotillard, sylvie testud, gérard depardieu’nun oynadığı, büyüleyici bir edith piaf biyografisi. fransa – ingiltere – çek cumhuriyeti ortak yapımı olan film, 140 dakika boyunca ruhunuzu okşayacak edith piaf müzikleriyle dolu. edith piaf’ın 1959’da new york’da verdiği konser sahnesi ile başlayan film, fransız şarkıcı piaf’ın, 40’lı yaşlarına odaklanıyor. 1915 yılında dünyaya gelen piaf, babasının çalıştığı sirk sayesinde küçüklüğünden itibaren pek çok yer dolaştı. o dönemlerde, en yakın arkadaşı mômone (sylvie testud) ile sokaklarda şarkı söyleyerek para kazanıyordu. bu sırada bir kabare işleten leplée (gérard depardieu) tarafından keşfedildi ve kısa sürede, onu meşhur edecek çevre içine girdi. “a very long engagement” (kayıp nişanlı), adlı filmden tanıdığımız cotillard, piaf’ın gençlik yıllarından, 47 yaşında ölümüne kadar olan süreyi büyük başarıyla canlandırıyor. genç yaşta yakalandığı hastalık ve bağımlılıkların, henüz 40 yaşındayken onu 70 yaşında bir kadın haline dönüştürdüğü, yürüme, konuşma ve şarkı söyleme yetisini kaybettiği süreci tüm çıplaklığı ile gözler önüne seriyor. filmde, piaf’ın büyük aşk yaşadığı ve 1949 yılında bir uçak kazasında hayatını kaybeden boks şampiyonu marcel cedan’ın (jean-pierre martins) da önemli bir yeri var.


  1. açık hava sinemasında izlediğim ilk film.

    bir yanımda zamanın yârı, diğer yanımda yârenlerimden biri; serin bir yaz akşamı, kızlar üşüyor, erkek sarmalıyor; rüzgarla hışırdayan yapraklar ve cırcır böcekleri orkestra olmuş, edith piaf'ın billur sesine eşlik ediyor; kaldırımda minik bir serçe; arzular şelale...

    beyaz perdenin hemen üzerindeki dolunay babacan koca bir göz gibi sıfatıma düşüyor, soruyor: hayattan daha ne dilersin delikanlı?