league of legends - youreads 1. akıl sağlığınız için bu oyunu arkadaşlarınızla oynayın. tr serverı çocuk-ergen-küfürcü-troll, ne ararsanız var. tr de arkadaş grubunuzla oyuna girin ve tadını çıkarın.

  zevkli bir oyun oynamak istiyorsanız west serverında oynayın.
 2. ilk sezonun sonunda başlayıp, dördüncü sezonda bıraktığım oyun. arkadaş ortamıyla oynarken gayet eğlenceli olan fakat yeri geldiğinde arkadaşının bile seni sinir krizine sokabildiği oyundur. tr sunucusu açılmadan önce gayet hoştu. tr sunucusu açılınca haliyle ulaştığı kitle çoğaldı ve kalitesizleşti. en ufak bir terslikte küfür eden mi dersin, oyun sonunda arkadaş ekleyip, adresini ver evine bir şeyler yollacağım diye tehdit edenler mi dersin, ne ararsan var. bazı arkadaşlarım hala devam ediyorlar. normalde west sunucusunda diamond seviyesinde oynuyorlar, tr sunucusuna eğlence amaçlı giriyorlar fakat dedikleri şu ki: artık iki sunucu da insanı çileden çıkartacak seviyeye gelmiş. normal bir insanın tek başına ranked kazanması oldukça zor diyorlar. iletişime geçtikleri tek an küfür ettikleri anmış.

  buradan çıkan sonuç: yukarıda da denildiği gibi akıl sağlınız için oynamayın.
 3. en kötü yanı açık arayla oyuncu kitlesi olan oyundur. nitekim bir müddet lol oynadıktan sonra daha az oyuncuya hitap eden ortalama bir online oyun oynadığınızda kraliçeyle konuşuyormuş gibi hissedersiniz.
 4. tr sunucusunda oynama zorunluluğu olmamasına rağmen hala bu serverda oynamak akıl karı değildir. eu west serverında da yeteneksiz çoktur ama küfür olmaz ve pick sırasına zıt hareketler yapmaz oyuncular. adamlar pref der istediği rolü söyler başkası alırsa da iyi değilim uyarısıyla birlikte kendilerine kalan rolü seçerler. dereceli oyunlarda midi bırakmazsanız feedlerim deyip bütün takıma söven 11 yaşında bir last pick veledi göremezsiniz eu westte.
 5. offline tutorial bölümünü geçtikten sonra online bir maça 15 dakika katlanabilip sildiğim oyundur. 5-6 yaşlarında "abi bana şu arabalı oyunu açsana^:midtown madness^" dediğim günden beri oyun oynarım. çok fazla dandik oyun gördüm ama hepsi hakettiği gibi yerin dibini boyladı. bu kadar dandik olup bu kadar popüler olanını daha önce hiç görmemiştim. oyun tek başına ülkemize e-spor denen zımbırtıyı soktu, daha ne olsun.

  bu kadar kötüledim ama aslında iyi yanları da var: dünya üzerindeki embesil lamerlerin %90'ı bu oyunu oynadığından diğer multiplayer oyunlar bir nebze olsun rahatladı.
 6. artık aşırı derecede baymış, küçüğünden büyüğüne herkesin deli gibi oynadığı moba oyunu.

  ne tarafa dönseniz lol oynayan 10-15 yaş arası çocuklar var. az da değil, sabah akşam durmaksızın oynuyorlar. hayattaki gerçek başarılarının ve kilometre taşlarının(*:achievement) yerine oyundaki başarıları ve kilometre taşlarını koyuyorlar. sanal itibar peşinde koşturuyorlar.

  tabi lafım sadece league of legends oyununa olamaz. bu çeşit tüm oyunlar bağımlılık yapıcı etkileri yüzünden 10-15 yaş arası çocuklar açısından zararlı. lol sadece bu oyunlar arasında en önde elinde bayrakla yürüdüğü için özel.

  şunlara bir bakın da oyun insanları ne hale getiriyor görün (dikkat küfürlü) 1 2
 7. küçük çocukların olması nedeniyle suyu çıkmış oyun. tr'de her oyun küfür eden trollük yapan tipler çıkıyor. bir bakıyorsun 8-12 yaş arasında çocuk sana küfrediyor. ya sohbeti kapatıp oynamak gerekiyor ya da weste geçmek gerekiyor diye düşünüyorum.
 8. dynamic queue denen seçim sistemi ve çoklu girilen dereceli sistemi ile oyundaki trollerin sayısında azalma olduğunu düşünüyorum. küfür konusuna gelince oyunda küfür edenler sadece 12-13 yaşındaki çocuklar değil. belki de yaşı büyük olanlar daha fazla küfür ediyor diyebilirim. kendinizden başlayabilirsiniz küfür etmemeye. etkilerini yakın zamanda görürsünüz.
 9. vakti zamaninda bir arkadasimin westten tr server gectigi ve kufurden muzdarip oldugu icin tekrar west dondugu oyun. hatta aramizda soyle bir konusma gecti

  arkadas: west gecicem ben bu boyle olmayacak
  sezai: orada da kufur ediyorlar mi ?
  arkadas: bilmiyorum
  sezai: nasil bilmiyorsun oglum ? sen west oynamadin mi ?
  arkadas: bilmiyorum abi etseler de anlamiyorum zaten.

  bu konusmanin 1 yil sonrasinda adam erasmus yapti.