leyla - ahmet hamdi tanpınar - youreads

 1. leyla

  bu akşam rüyamda leyla´yı gördüm
  derdini ağlarken yanan bir muma;
  ipek saçlarını elimle ördüm,
  ve bir kemend gibi taktım boynuma
  bu akşam rüyamda leyla´yı gördüm.

  leyla...ela gözlü bir çöl ahusu
  saçları bahtından daha siyahtır.
  kurmuş diye sevda yolunda pusu
  döktüğü gözyaşı, çektiği ahdır.
  leyla...ela gözlü bir çöl ahusu.

  bir damla inciydi kirpiklerinde,
  aşkın ızdırapla dolu rüyası
  bir başka güzellik var kederinde
  bir başka alem ki ruhunun yası
  sessiz incileşir kirpiklerinde.
 2. bu şiir ahmet hamdi tanpınar 'ın değildir. tanpınar 'ın yayımladığı, yayımlamadığı ve hatta yarım bıraktığı bütün şiirleri ve şiir parçaları 1976 'da öğrencisi ve edebiyat tarihçisi mehmet kaplan tarafından derlenmiş ve kitap halinde basılmıştır. bu kitabın içinde böyle bir şiir bulunmamaktadır. bununla birlikte google'da birkaç saat aramış olmama rağmen bu şiirin tanpınar 'a ait olmadığına dair en ufak bir bilgi olmadığı gibi başkasına ait olduğuna dair de en ufak bir bilgi bulunmamaktadır. fakat bu yanlış baya eskiye dayanmaktadır. bu şiir çağdaş isimli bir popçunun , tam tarihini bilmemekle birlikte, 2002 'den önce çıkarttığı bir albümde bulunan bir şarkının sözleridir. şarkının klibinde bestenin halil karaduman 'a sözlerin ise tanpınar 'a ait olduğu belirtilmektedir. muhtemelen ondan sonra da öyle bilinegelmiştir.
 3. bu dizelerin tescili, beste halil karaduman ve sözler turabi yıldırım adına yapılmıştır.

  ancak halil karaduman'ın kendisinin seslendirdiği bütün trt kayıtlarında sözlerin tanpınar'a ait olduğu yönünde bilgi vardır.

  bunun yanında, kültür bakanlığı klasik türk musikisi korosu ve türk musikisi vakfı tarafından 2010 yılı istanbul kültür başkenti çalışmaları kapsamında oluşturulan, ülkemizin bu konudaki en güvenilir ve zengin arşivinde de sözlerin ahmet hamdi tanpınar'a ait olduğuna dair bilgi verilmiştir.