life of brian - terry jones - youreads

  • izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (9.33)
life of brian - terry jones
brian'ın hayatı, (monty python's life of brian) yönetmenliğini terry jones'un yaptığı, ingiliz komedi grubu monty python'ın 1979 yılı yapımı filmi. brian'ın hayatı, yıllarca incil'den dini konuları işleyen cıvık hollywood filmlerinin parodisi niteliğinde bir filmdir. bu filmlerin karikatürü olarak, dini veya politik fanatiklik gibi toplumun temel konularını işlemiştir. brian'ın hayatı zaman içinde kült-film olarak kabul edilmiştir.


 1. ingiliz komedilerinin en iyi örneklerinden biri. sosyalistinden feministine, yobazından emperyalistine pek çok gruba sataşmalar içerir.
  ugo
 2. monty python gibi efsanevi isler cikarmis bir grubun en iyi filmidir bence... holy grail'den de iyidir, her cumlesi orantisiz zeka kokar. john cleese'nin deyimiyle "simply our masterpiece'...
 3. hiçbir şey beni holy grail'daki canavar tavşan kadar güldürmese de (evet çok sığ bir espri anlayışım var hehe) din, milliyetçilik, vatanseverlik, emperyalizm, güncel politika, aydın tavrı gibi çeşitli dogmalara çok yerinde dokundurmalarla alkışı hak eder.

  ayrıca efsane son sahne için:

  (bkz: always look on the bright side of life)
  pinot
 4. izlemeyi denedim de 10 - 15 dakika sonra devam edemedim, daha da fazla zorlamak istemedim. belki doğru zaman değildi, belki devamı iyiydi, belki bu pek de iyi bir film değildi. şahsen ingiliz espri anlayışını sevsem de bu filmdeki gibi "tiyatro" kokan anlatım tarzını izleyemiyorum.^:zaten ben tiyatro izlemeyi de pek beceremiyorum^
  mesut
 5. (türkçe bkz: brian'ın hayatı)

  1979 yılı ingiliz yapımı absürt komedi filmidir. (bkz: monty python) isimli güldürü ekibinin öncülüğünde, isâ mesih'in yan komşusu brian'ın hayatı üzerinden hristiyanlığın tiye alındığı, ince esprilerle ve ironilerle dolu bir sinema yapıtıdır. filmin adı "monty python's life of brian" olarak da geçmektedir.

  filme ilişkin bir görüş de, sadece hristiyanlıkla değil, aslında hristiyanlık üzerinden tüm semavî dinlerin ortaya çıkışıyla ve tüm semavî dinlerle dalga geçtiği üzerinde birleşir.

  vizyona girdiği dönemde ses getiren, büyük polemiklere sebep olan ve bazı ülkelerde gösterimi yasaklanan film, aynı zamanda kült sinema yapıtlarından biri olarak görülür.

  !---- spoiler ----!

  en komik sahneleri:

  * kudüs hükûmet konutunun duvarına slogan yazarken yakalanan brian'a roma generalinin dil bilgisi fırçası attığı sahne
  * yahudi özgürlük hareketi'nin örgüt toplantısında geçen "romalılar bize ne getirdi?" sorusuna verilen cevaplar sahnesi
  * azmanyus sikus sahnesi
  * yahudi özgürlük hareketi'nin intihar timi sahnesi

  !---- spoiler ----!
 6. george harrison'in küçük bir cameosu vardır (eric idle ile güzel bir pozlari da var). ayrica filmin çıkması için büyük bir para yaptığı gerçeğini de göz önünde bulundurursak, mp hayranlıkları için beatles'a teşekkür etmekte fayda var.