linkedin - youreads

 1. şimdilerde facebook'taki "bu minik mehmetçiği kim beğenmez ki?", "her beğeni bir dua" tarzı sosyal medyaya dönmeye yüz tutan iş dünyasının sosyal platformu. doğru kullanıldığında birçok iş,staj kapılarını size aralayabilir. bu arada profilini görüntülediğiniz kişiye isminizin bildirim olarak gitmesini istemiyorsanız ->

  1)menünün sağ tarafında fotoğrafınızın üstüne gelin
  2)açılan pencerede privacy&settings sekmesine tıklayın
  3)"select what others see when you've viewed their profile" linkine tıklayın
  4)açılan pencerede "you will be in complete private mode."a tıklayın

  biraz forumumsu bi entry oldu ama her sene binlerce genç bu özelliği fark etmediğinden dolayı bulunduğu ortamda rezil oluyor, kariyerli abilerinin profilini rahat rahat stalk'layamıyor. bunlar hep acı tecrübeler.
 2. türkiye'de profesyonel görünümlü amatörlerin istilasına uğramış, facebook'tan fazla bi farkı kalmamış site.

  daha bugün karşılaştığım saçmalıklar:

  - ben burda iş dışında istediğimi de paylaşırım istemeyen bağlantılarından silsin diye yazarak şuh bir fotoğrafını paylaşan hanım abla ve altına onlarca bravo, helal olsun yorumu yapan abaza tayfası. hepsi kravatlı maşallah.

  - bir türk'ün paylaştığı iş ilanının altına " interested, please check my profile" yazan başka bir türk.

  - bir iş ilanının altına "bayramdan sonra müsait olduğunuzda görüşürsek karşılıklı fayda yapısı oluşturabileceğimizi düşünüyorum" yorumu yazmak. ne oluşturacakmış? fayda yapısı. nasıl oluşturacakmış? karşılıklı. eööh ebesinin faydası ali sami.

  -sikko matematik soruları ve bi dünya mühendisin yanlış cevap vermesi.

  -mühendislik tartışmalarına aşırı özgüvenle ustabaşı gibi yorumlar yazmak.

  profesyonellik ve türkiye. bırak aynı satırı aynı paragrafta bu iki kelimeyi görsen kaçacaksın agacım.

  ben bunu bilir bunu söylerim.
 3. facebook site içi arama opsiyonlarını genişletme kararı alsa bu sitenin geleceği sallanır diye düşünüyorum. mesela mezun olduğu okullara x okulu ekleyenleri, meslek olarak y mesleğini yazanları arayıp bulabilsem, sadece kişilerde değil facebook gönderileri içinde de kelime ile arama yapabilsem çok değişik şeyler olurdu. fakat facebook yıllardır arama özelliklerine pek bir şey yapmıyor ve milyarlarca içerik atıl vaziyette veritabaninda bekliyor. ama canı sıkılır bir gün ve yaparsa linkedin de fonksiyonunu kaybeder.
  abi
 4. farklı ülkelerde iş arayanlar için olmazsa olmaz bir network. türkiye'de kullanan profil çok sağlıklı olmasa bile uluslararası camiada şirketlerin size ulaşması için güzel bir network. profilini düzeltmek isteyenler için e-kitap gönderebilirim. isteyen olursa bir mesaj atması yeterli.