lou; özgür bir kadının öyküsü - françoise giroud - youreads

  • okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (7.00)
lou; özgür bir kadının öyküsü - françoise giroud
üstün bir zekaya, olağanüstü bir güzelliğe sahip olan lou andreas salome, 1861'de st. petersburg'da doğdu. döneminin önde gelen düşünür ve sanatçılarını baştan çıkaran kadınlardan biri oldu.

nietzsche, rainer maria rilke, ona delice tutundular. freud onun çekiciliğine kendini kaptırmıştı. şaşırtıcı olan, erkeklerle birlikteliği sevdiği halde otuz beş yaşına kadar onların kendisine tensel olarak yaklaşmalarına izin vermemesiydi. bu, erkeklerin cesaretini kırmaktan çok, nietzsche'de olduğu gibi, onları deli ediyordu.

ilginç olan, bütün dillerde lou'ya pek çok sayfa ayrılmasına rağmen, erkeklere karşı bu tutumunun aydınlığa kavuşmayan karanlık bir nokta olarak kalmasıydı. françoise giroud, lou, özgür bir kadın'ın öyküsü'nde, onun hastalıklı iffet duygusunu açıklayabilecek bir sav ileri sürüyor. lou aşk ziyafetlerinin oburu olarak, ömrünün sonuna kadar bu açlığı fazlasıyla kapattı, hem de hep kendisinden oldukça genç erkeklerle.

lou andreas salome, bir yazar; yaşadığı almanya'da çok saygın bir psikanalist... avrupa'nın ilk özgür kadınlarından biri... kalemi ona maddi bağımsızlık ve sosyal konum sağladı. ama asıl başyapıtı, bizzat kendisiydi.

(arka kapak)
 1. lou andreas-salome tarihte en çok ilgimi çeken kadın figürlerden biri. gerek yazar olarak gerekse psikanalist ve kadın olarak.

  ataerkil tarih bir anlamda gerçekliği manipüle ederek linç etmiştir salome'yi. yazdığı kitaplar ve bilime katkıları ile değil de "kendine aşık ettiği" ve hatta "süründürdüğü" erkekler üzerinden yazılmıştır onun tarihi.

  şu makaleden bir alıntı kaydetmişim. makalenin başlığı da şöyleydi: Nietzsche ağlıyorsa salome’nin suçu ne?

  "özgürlük tutkusunu her fırsatta anlatan, kitapları, makaleleri ve fikirleriyle düşünsel dünyaya kattıklarıyla değil hep başkalarının gözüyle anlatılan lou andreas-salome ataerkil tarihin en çok bahsedip hakkında hiçbir bilgi vermediği kadınlardan."

  Françoise Giroud, fransız gazeteci, yazar ve siyasetçi. lou andreas-salome üzerine nadir objektif kitaplardan biri olduğunu duyup aldım kitabı. kitabı fransızca aslından saime bircan sak çevirmiş. okudukça yeni notlar paylaşırım.
 2. !---- spoiler ----!

  'bunu yapmalıyız, şunu yapmalıyız' bu biz kim, en ufak bir fikrim yok. sadece kendi hakkımda bir şeyler biliyorum. ideal bir duruma göre yaşayamam. ama kesinlikle kendi hayatımı yaşayabilirim. ve ne olursa olsun bunu yapacağım. böyle davranarak hiçbir ilkeyi temsil etmiyorum; ama çok daha güzel, benim içimde olan bir şeyi, tamamen yaşamın sıcaklığı olan, neşe dolu ve kaçıp gitmeye çalışan bir şeyi temsil ediyorum.

  !---- spoiler ----!

  !---- spoiler ----!

  bu onun korkunç şeyler yazdığı bir dönemdir. örneğin yakın arkadaşı, tanınmış araştırmacı frieda von bülow'a bir mektupta yazdıkları şunlardır:

  "kadın olmak ve kadının erotik egemenlik altındaki kaderini kabul etmek; bu aynı zamanda bir insanın başka yerde yapabileceği her şeyden kendini yoksun bırakmasıdır."

  bir kadının neye indirgendiğini daha acımasızca ve daha derinlemesine kim söylemiştir?

  !---- spoiler ----!