luis sepulveda - youreads

luis sepulveda

Kimdir?

1949 yılında şili'de doğan sepulveda öğrenci ve sendika eylemlerine katıldıktan sonra ülkesini terk etmek zorunda kaldı ve siyasi sığınmacı olarak ekvador'da yaşadı. peru, ekvador ve kolombiya'da gazetecilik yaptı. gabriela mistral şiir ödülü, romulo gallgegos roman ödülü de aralarında olmak üzere şiirleri, öyküleri, denemeleri, tiyatro ve radyo oyunlarıyla pek çok ödül sahibidir.
  1. 4 ekim 1949'da doğmuş. 1973'te şili'deki kanlı darbe günleri geldiğinde luis sepulveda allende'nin koruması. dolayısı ile pinochet'in darbesinden sonra karanlık günler, hapis hayatı ve sonrasında da vatanından sürgün ediliş düşüyor sepulveda'ya.

    sonrası arjantin'den başlayıp tüm güney amerika'yı dolaşan bir gezgin yazarın öyküsü. gittiği her yere kalemini, vicdanını ve bir de muhteşem gözlem gücünü de götürmüş...yazdığı romanların başka bir açıklaması yok.

    ekvador'da yaşadığı dönemde luis sepulveda unesco'nun bir projesi kapsamında 7 ay shuar yerlileri ile yaşıyor (bkz: aşk romanları okuyan ihtiyar - luis sepulveda) ve buradaki deneyimi ona ekolojist bir bakış açısı kazandırıyor.

    halen greenpeace örgütünde de etkin görevler almakta.
    mesut