madde 438 - ümit efekan - youreads

    • izledim
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (7.00)
madde 438 - ümit efekan
istemediği halde kendisinden büyük bir adamla evlendirilen ve bu adamdan 4 çocuk sahibi olan naciye kocasının kumar alışkanlığı ve kendisini satmaya çalışması üzerine onun tepesinden kaynar su döker ve hapise düşer. bu sırada çocukları mahkeme tarafından babalarına verilmiştir. hapisten çıktıktan sonra çocuklarını yanına alan naciye yarı aç yarı tok bir hayat sürmektedir. dul olması sebebiyle pek çok cinsel tacize uğramasına rağmen o hep namusunu korumuştur. çalıştığı fabrikadan bir arkadaşının tanıştırdığı arif isimli kamyoncu onunla metres hayatı yaşamak ister. naciye bunu reddeder ancak arif bir türlü peşini bırakmaz. sonunda bir gece arif ve arkadaşları naciye'nin evini basar ve ona tecavüz ederler. naciye onlardan şikayetçi olur. tecavüz gecesi onun yardımına koşan sabri ile aralarında yakınlaşma olur ve imam nikahıyla evlenirler. arif ise naciye'den intikam almaya çalışmaktadır. bir gece sabri ve naciye evlerinde yemek yerken kapı çalınır ve polis fuhuş yaptıkları gerekçesiyle onları karakola götürür. buradan hastaneye sevk edilen naciye kendisini savunmaya çalışsa da bunu başaramaz ve hayat kadını olarak fişlenir. bundan sonra naciye hayat kadını olmadığını ispatlamak için bir onur mücadelesi verecektir. bu konuda kendisine en büyük desteği gazetecilik yapan oktay isimli genç verecektir.


  1. 1980'lerde feminist mücadele yükseldikçe, ilk tepki gösterilen ve kaldırılması istenen madde, tck madde 438'di. tecavüz fiili eğer "fuhuşu meslek edinmiş" birine karşı vuku bulmuşsa cezasının 2/3'ünün indirilmesini savunan bu madde, tüm kadın örgütlerinin başvurularına rağmen anayasa mahkemesi tarafından bile kaldırılmamıştı. böyle bir ortamda çekilen ve n. t. diye kodlanan antalyalı bir kadının hikayesini (ki senaryo aşamasında n. t. ile görüşerek onun anlatımlarına göre olayı şekillendirmişler) hayat hikayesini anlatan filmi sağcı türker inanoğlu'nun yapması ve hatta eşi gülşen bubikoğlu'nu oynatması bana ilginç gelmiştir.

    438. madde, 1990'da filmin gösterime girmesiyle tekrar tartışılmaya başlanmış ve bu sefer tbmm kararıyla kaldırılmıştır.