1. günde bir adet sadesi içildiğinde vücut için gerekli mineralleri sağlar. iyidir hoştur ancak yurdum insanı yemeğin hemen üstüne bundan bir tane gömerek gark gurk sesleri eşliğinde bastırsın, sindirsin mantığı gütmekte. oysa ideal bir sindirim için yemekten önce ve sonrasında su içilmemesi gerekir. yemek anında sıvı alımı sindirim enzimlerini seyreltip sindirimi göreceli olarak zayıflatır. meyvelilere ise şeker içeriğinden dolayı hiç bulaşmamak gerekir.

  favori maden sularım: beypazarı, sarıkız.
  lezzetsizler: kızılay, akmina.
  nötr: uludağ, kula, selendi.
 2. sodayla karıştırılır. doğal olan maden suyudur. kaynaktan çıkar kendiliğinden minerali boldur. her kaynak ve her kaynağın bileşimi farklı olduğundan maden sularının tatlarının birbirinden farklı olması da doğaldır.

  soda ise bildiğimiz suya biraz mineral biraz karbonat, asit ve aroma katılmasıyla yapılır. aslen gazlı içecektir. hele meyveli olanlar asitli meyve suyudur.
 3. küçükken sevilmeyen yıllar geçtikçe sevilme potansiyeli olan içeçek. yurtdışında da soda-maden suyu daha fazla tercih sebebidir, sadece su bulmak için özel olarak sormak gerekebilir.
 4. kaynağından içildiğinde daha bir anlamlı olan geğirti içeceği (bkz: erzincan sodası)
 5. insanın su ihtiyacını en iyi gideren içecek olduğunu öğrendiğimden beri semaptim arttı kendisine. daha çok içmeye başladım. kola ya da meyvesuyu yerine tercih edilebilir.
  abi
 6. sade olanını sevmem fakat mandalinalı olanına hastayım.
 7. Genelde meyveli gazozlar ile karıştırılan mineralli su.

  Örneğin şunların hiçbiri maden suyu değildir.