• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (10.00)
makalat - şems-i tebrizi
makalat kitabı, şems-i tebrizi'nin bazı meclislerindeki sohbetleri sırasında, mevlana ile konuşurken aralarında geçen bahislerin, müritler ve inkarcılar tarafından sorulan sorulara verdiği cevapların derlenmesiyle oluşmuştur. eser aynı zamanda bize mevlana'nın özel yaşantısını, onun hayat hikayesini kapsayan bir çok gizli hataları da gün ışığına çıkarmaktadır.


 1. !---- spoiler ----!

  şairlerin kafiyeyi, hastanın ilacı, mahpusun hürriyeti ve mektep çocuklarının tatil gününü aradığı gibi o şerefli ölümü arayan fedailer nerede?

  eğer bir kimse bütün halkı okutarak yetiştireceğine inanıyorsa, o her şeyden habersiz bir gavurcuktur. öyle bir insanın hiç bir yetkisi, hiç bir şeyden bilgisi yoktur.

  !---- spoiler ----!
 2. mevleviler tarafından hırka-i şems ve esrar-ı şemseddin-i tebrizi isimleri ile de anılır. bazı yerlerde ise kelimat-ı şems-i tebrizi ve ma'arif-i şems-i tebrizi şeklinde de kaydedilir.

  kimilerine göre sultan veled tarafından derlendiği öne sürülür, ismail ankaravi ve muhammed ali muvahhid ise mevlana tarafından derlendiğini öne sürer.
  türkçe "konuşmalar" anlamına gelmektedir. mevlana ile konuşmalarının, sorulara verdiği cevapların ve sohbetlerinin kesitlerinden oluşmaktadır.