1. sanırım bu duyuruların sonunu getirebilecek şöyle bir şey biliyorum: https://sci-hub.io/

  köşesinde şöyle bir şey yazar: "the first website in the world to provide mass & public access to research papers"

  şu an 47 milyon küsür makale barındırdığını ve bu sayının sürekli arttığını da yine anasayfada yazmışlar. yapanlar ruslar. işin açığı ben finli falan beklerdim, rus enteresan olmuş. gerçi http://gen.lib.rus.ec de adından anlaşılabileceği gibi rus menşeili ama ne bileyim işte... neyse. bu yazdığım şey ne kadar insana ulaşır bilemiyorum, bu sayfanın makalelerin yasal sahipleri ve bunlar için telif alan dergiler tarafından nasıl engellen(e)mediğini/böyle bir çabanın olup olmadığını da. bu entry ilk bilmediğim şeyi tetiklerse güzel olur. sonuçta free information, free society yani.

  düzeltme: link
 2. Sci-hub.io sitesini kuran "ruslar" değil, Alexandra Elbakyan isimli ve Kazak kökenli bir nöroteknolojisi araştırmacısıdır. Sci-hub.io yasal değildir. Elsevier ya da Wiley gibi para babalarının yazarlara beş kuruş vermeden makaleleri alıp sonra başka araştırmacılara satmaları "yasaldır" ama vicdani değildir. Sci-hub kullanarak kapitalizmin bu çirkin yüzünü yasal olmayan yollarla aşabilirsiniz ama tabi sorumluluk size aittir.
  Bu arada, bu kazak araştırmacı arkadaş sitenin masraflarını cebinden karşılamaktadır. Eğer siteyi kullanacaksanız destek olmak isteyebilirsiniz. Sitenin ana sayfası.
 3. researchgate.net te yaklaşık 80 milyon makalenin bulunduğu sistem göz ardı edilmemelidir. Ayrıca siz de yazdığınız makaleleri oluşturduğunuz profile ekleyebilir, böylelikle ihtiyacı olan kişiler sizin profilinizden makaleleri ücretsiz indirebilir. Çalışmalarını merak ettiğiniz kişileri takip ederek yeni makaleleri yayınlandığında kolaylıkla indirebilirsiniz. Güzel bir akademik sistem.

  Geniş bir veritabanı ulaşımım olduğu için itinayla yardımcı olurum o da ayrı.
 4. Şu makaleyi arıyorum.

  şimdiden teşekkürler.

  Edit: bulundu. Holybram'a tesekkurler.
 5. Şu makaleyi arıyorum. Yardımı dokunabilecek arkadaşlar el atabilirse sevinirim. Teşekkürler.

  edit: @holybram'a sonsuz teşekkürler.