malta eriği - youreads 1. ya da yeni dünya. ilkbaharda olgunlaşan, iri çekirdekli, sarı kabuklu bir meyve. anavatanı çin, buradan yayılmış dünyaya. meyvesini severim ama ağacını daha çok severim. fazla büyümeyen ve kışın yaprak dökmeyen bir ağaçtır. bu nedenle istanbul'da apartman bahçelerinde peyzaj amaçlı dikilir.
  malta eriği diğer meyvelerden farklı olarak baharda çiçeklenmez. ekim sonunda çiçeklenir. ve çiçekleri bir ay kadar etrafa hoş bir koku yayar. şimdi de tam zamanı, bir kaç gündür hoş bir rayiha var sokaklarda. bu çiçekler bütün kışın cefasını çektikten sonra bahar gelir gelmez meyvesini olgunlaştırır. yeşil erikle birlikte baharın ilk meyvelerinden biri olur.
 2. izmir'de frenk elması dediğimiz meyve. yeni dünya ve hatta malta ile uyumlu??
  şimdi anavatanının çin olduğunu circle'dan öğrendim ve şaşırdım. neden frenk elması dendiği konusunda hiçbir fikrim yok. sadece okuyanlar bunu da bilsin istedim.
  izmir'deki evimizde bahçenin köşesinde kendilğinden çıkmış, koca iki ağaç olmuş malta eriğimiz var. o kadar uzunlar ki, yükseklik korkusu olan ben asla çıkıp toplayamam. adam çağırıp toplatmak lazım, hep ihmal ediyoruz. neden yazdım bunu. ben bu ağacı hep canavar gibi güçlü sandığımdan, fidan olarak alıp terasa koydum.
  öldü.
  o kadar yüksekte, esen rüzgarlara dayanamadı diye tahmin ediyorum. üzüldüm.
  hero