1. gürcüler'de buna "dövme karalahana"denir. kinzi asıl baharattır. tahtası ayrıdır evet ve iyice ezip bütün sebzelerin birbirine karıştırılmasına yardımcı olur. bir diğeri adı da çveneburi yemeğidir. dışarıdan bakınca lapa gibi görünür ama kışın soğununu iliklerine kadar hissetmiş karalahana ile yapılırsa tadından yenmez..
 2. Salata/meze grubunda yer alan, Makedonya kökenli(*:ymiş ben de yeni öğrendim) lezzet. Patlıcan ve biber fırında veya ocakta da közlenebilir ama mangalda daha lezzetli oluyor, etin yanında da iyi gidiyor. tarifi şöyle

  (Aynı ada sahip, karalahana sarması görünümlü bir Kastamonu yemeği de varmış, hak geçmesin onu da denemek lazım :))
 3. rize ve trabzon'da karalahana çorbasının püreleştirilmesi haline diyorlar.

  karalahana çorbasının, genellikle çam ağacından yapılmış uzun bir sap ve dibinde birkaç yatay kol olan tahta aracın içine sokulup çevrilmek suretiyle çorbanın çırpılarak püreleştirilmesi halinde, çorbanın aldığı isimdir manca.

  bazıları vurma manca da der karalahana çorbasının bu haline.
  zannediyorum "vurma" kelimesi, çorbanın çırpılması eyleminden kaynaklanıyor. çırptım değil de vurdum diyorlar. :)
 4. kedi köpek yiyeceği. ayrıca, osmanlı zamanında mancacılık diye bir meslekte varmış. eskiden sokaktaki kedi köpekleri besleyeyim de bir hayra gireyim diyen kişiler bunlara para veriyor, bunlarda aldıkları paraya göre sizin yerinize sokak hayvanlarını besliyormuş.