manda yoğurdu - youreads

 1. bu sene ilk olarak silivri'de denediğim yoğurt. orada mutlaka yoğurt deneyin demişlerdi. belki baştan manda yoğurdu olduğunu bilsem yemezdim. inek sütüyle yapılan yoğurtlardan çok yoğun bir kıvamı var. inanılmaz derecede lezzetli bir yoğurttu. marketlerde hiç denk gelmedim. bir yerde gördüm onun da çoğu inek sütü ağırlıklıydı. benim denediğim yüzde yetmiş beş manda, yüzde yirmi beş inek sütündendi. yoğurdu annem evde yapıyor ara ara fakat açık manda sütü bulursak belki ondan da yapar.

  bu arada marketlerden hazır yoğurt ve süt kullanmayın. ben açık sütü kaynatınca da koku var gibi geldiği için içemiyorum ne yazık ki. evde yoğurt yapacaksanız mayasını sütü aldığınız yerden alın. gidip de marketteki yoğurtları maya olarak kullanmayın. süt aldığınız yer maya verir zaten de vermese bile nohuttan yoğurt mayası yapılıyormuş.
 2. manda sütünün inek sütünden fazla içermesi gibi, inek yoğurdundan fazla yağ içerir. kıvam ve lezzetinin kaynağı budur. italyanların ıslah ederek mozzarella peyniriyle dünyayı kasıp kavurduğu mandalardan bizde de bulunur, fakat biz ıslahtan anlamayan ve girişimciliği basiretsiz bir ülke olduğumuz için mandanın yoğurdu bile "ilk kez şu yaşımda tattım" dediğimiz şeylerdendir. bilmiyorum pizzacılar ne kullanıyor türkiye'de, fakat gerçekten mozzarella "da" kullanıyorlarsa çocuklar manda sütü ürünüyle ilk olarak yerli yoğurt değil amerikanlar sayesinde tanışıyor.
 3. bu yoğurt ismini ne zaman duysam aklıma,

  "manda yoğurt yapmış yaz mı gelecek?
  gönül bu sevdadan vaz mı geçecek?
  yandım allah yandım yandırma beni.
  seviyorum diyerek kandırma beni."

  şu oynak türkü gelir.
 4. manda yoğurdu taş gibidir ve mandanin canlisini görmüş bir insan olarak o heybetteki bir canlidan da sert bir yoğurt beklenir derim. inek yoğurdu gibi civik degildir ve yine onun gibi cabuk sulanmaz. manda yogurdunun uzerinde inek yogurdunun uzerindekine gore cok daha kalin ve yagli bir kaymak tabakasi vardir. manda cok bol sut vermez derler ve o nedenle pahali oldugu soylenir. herkes sevmez, yemeden atıp tutmayın derim.

  manda'nin yuva yaptığı türkünün sözleri asagidadir.

  aşağıdan gelir türkmen koyunu
  selviye benzettim yarin boyunu

  amanın yandım
  amanın amanın yandım
  tiridine tiridine bandım
  bedava mı sandın para verip aldım
  tiridine tiridine tiridine bandım
  bedava mı sandın para verip aldım

  sabahınan erken çifte giderken
  öküzüm torbadan düştü gördün mü

  amanın yandım
  amanın amanın yandım
  tiridine tiridine bandım
  bedava mı sandın para verip aldım
  tiridine tiridine tiridine bandım
  bedava mı sandın para verip aldım

  manda yuva yapmış söğüt dalına
  yavrusunu sinek kapmış gördün mü

  amanın yandım
  amanın amanın yandım
  tiridine tiridine bandım
  bedava mı sandın para verip aldım
  tiridine tiridine tiridine bandım
  bedava mı sandın para verip aldım

  yazı getirense mandanin yuva yapması değil ayvanin çiçek acmasidir. ki o da baska bir turkudur ve ilgili bolumun sozleride şöyle oluyor.

  ayva çiçek açmış yaz mı gelecek
  gönül bu sevdadan vaz mı geçecek
  bana ettiklerin az mı gelecek

  ekleme: şimdi böyle manda gördüm falan deyince kır yaşamına hakimmisim gibi oluyor. hayatimda bir kere koye gittim onda da ilkokul ogretmeni, kuzinime bir koye gitme ve izlenimlerini yazma odevi vermis, kardesim ve ben de peslerine takildik ve bir bayram gunu bir koye gittik. cocukluğumda gidip geldiğimiz bir şehirler arası yol köylerden geçerdi ve buralarda tek tük manda görürdük ve ailem sanırım beni ve kardeşimi oyalamak amacıyla bize yoldaki mandalari gosterirdi. yoğurdu hakkındaki bilgim ise bartin'in sali ve cuma gunleri kurulan sadece civar koylerden gelen kadinlarin urunlerini sattigi meshur kadınlar pazarından anneannem ve teyzelerim peyleyerek^:onceden siparis vererek^ bakracta manda yoğurdu alırdı. manda yogurdu cok ozel bir sey degildir ama kadinlar pazarina giderseniz köylülerden keçi peyniri almaya çalışın. büyük bir ihtimalle alamazsınız çünkü o da 1-2 hafta onceden peylenir ve genelde sabit müşterileri vardır.
 5. manda yoğurdu cidden efsanedir. ama şöyle yaylada yaylamış mandalardan olacak. bıçakla kesilir nerdeyse. zevkten öldürür benim gibi yoğurt sevmeyen bünyeyi bile.
  zahle