mandela etkisi - youreads 1. son bir-iki haftadır internet sayesinde popülerliğe ulaşan mandela etkisi kişilerin aslında hiçbir zaman olmamış şeyleri var gibi hatırlamalarına deniyor. mandela etkisinin çıkışı ve mandela etkisi adının almasının sebebi nelson mandela'nın 2013 yılında ölmesine rağmen dünyanın çoğunun 80lerde hapiste öldü şeklinde hatırlaması.

  örneklerle açıklarsak çok daha kolay anlaşılacaktır.

  monopoly kutusunun üstündeki adamı düşündüğünüzde gözünüzde bastonu olan, ingiliz beyefendilerine benzeyen, gözünde mercek olan bi adam mı canlanıyor? aslına o adamın gözünde hiçbir zaman mercek yoktu. çoğu kişi bu adamın gözünde mercek var gibi hatırlıyor.

  başka bi örnek verecek olursak pamuk prensesteki cadı aynaya seslenirken "sihirli ayna söyle bana" der ama herkes bunu "ayna ayna söyle bana" diye hatırlıyor.

  benzer bi olayın başka bi versiyonunu düşünürsek red kit bizim için her zaman red kitti. ama o çizgi filmin adı aslına lucky luke'dir.

  veya

  queen'in we are the champions şarkısı için çoğu kişi şarkının sonunda "... of the world" dediğinden neredeyse emin, ama öyle bir şey yok. "... of the world" kısmı şarkının bitişinden önceki nakaratta.
 2. insan hafızası ve "repliği yanlış hatırlayan insanlardan duymak" gibi nedenlerle gelişen yanılsama.

  mesela monopolydeki adamkın gözünde mercekle hatırlarız deniyor fakat bunu hep böyle söyledikleri için merceksiz hatırlayacaksam da test edemedim. ben elindeki bastonu bile hatırlamıyorum aslında.

  red kit bizde hep red kit'ti, lucky luke yazısı ekranda belirse de şahsen onun red kit ile ne ilgisi olduğunu düşündüysem de bulamamışımdır çocuk yaşta.

  "ayna ayna" olayına gelirsek, masalı hiç okumadım ve masalın goygoyunu yapan bir iki kişi kazara televizyonda ayna ayna dese zaten yeter hepimize yanlış hatırlatmaya.

  en bilinenlerden birisi star wars'ta vader'ın "luke, i am your father" değil "no, i am your father" demiş olmasıdır fakat meme sitesinde o ilk insan yanlış alıntı yaptığından böyle gelişmiştir bu da. sonuçta bir sürü filmi olan bir seride kimse o repliği tamamen hatırlamaya uğraşmaz, kimse düzeltmekle uğraşmadı.
 3. hugo olayında küfür olayının aslında olmaması ama herkesin küfürü duymuş olması.
 4. ilk başta bende inanmıştım. saçma sapan bir teori inanmayın pikaçu'nun kuyruğunda siyahlık olduğunu sanmamız, kulağının ucundaki siyah çizgilerden kaynaklanıyormuş. diğerlerininde bir açıklaması vardır göz yanılması,unutkanlık veya detaylara çok dikkat etmememiz olabilir.