1. (bkz: one piece) en iyi shonen manga serisi*. yayın hayatına 1997 yılında başlamış, haftalık olarak devam ediyor ve şuan ki bölüm sayısı 779. 10 yıl daha devam edeceği söyleniyor.

  (bkz: berserk) en iyi seinen manga serisi*. bu manganın çıkış süresi mangakasının keyfine göredir. ayda bir, iki ayda bir bölüm(sayı) çıkarır. bunun nedenide tüm çizimleri tek başına yapmasıdır. 1990 yılında yayın hayatına başlamış ve şuan 337. sayıda. ne zaman biteceği belli değil.

  *bunlar benim görüşümdür. siz (bkz: naruto) , (bkz: gantz) veya başka bir mangayı daha başarılı bulabilirsiniz. zevkler ve renkler tartışılmaz. yalnız naruto, one piece'den iyidir diyen benimle tartışmasın lütfen.
 2. kitapçıya gidip manga var mı diye sorduğunuz da size ' biz albüm satmıyoruz ki ' tarzında cevaplar vereceklerdir. eh biz de albüm aramıyoruz ki zaten. son zamanlarda da ülkemizde çevirileriyle birlikte bir kaç manga serisinin satışları başlamış olsa bile hala çoğu kesim manga dediğinizde bön bön bakıp 'hangi şarkısını seviyorsun? ' der. manga dediğim anda ' aaa sen de mi okuyorsun ?' diyen birisi bulduğum zaman nirvanadan selam çakacağım herkese.

  (bkz: liar game) sonralardan beyni hafiften yanma derecesine getirse de favoridir.
 3. "manga" aynı zamanda 2001 yılında ankara'da kurulmuş türk rock gruplarından birinin de adıdır. grup adını japon çizgi roman sanatından almıştır. en başlarda bu sanatı temsil eden, kullandıkları ve kendi yarattıkları bir karakterleri de vardı "spa" diye. spa ilk kliplerinde fazlasıyla yer almıştır. 5 insanın bir araya gelerek oluşturduğu bu sıradan üniversite grubu sing your song yarışmasına katılır 2001 senesinde ki bu yarışmada koray candemir, emre aydın gibi insanlar da bulunmaktadır. manga bu yarışmadan ikincilikle ayrılır ve kendi bestelerini yapmaya başlar. ardından haluk kuruosman prodüktörlüğünde sony müzik tarafından kendi adlarını verdikleri bir albüm yaparlar. grubun solisti ferman akgül seneler sonra o zamanları "çok zor zamanlarımız" diye anacaktır. grubun ilk klip şarkısı "bir kadın çizeceksin" patlar ve manga grubu bu şekilde ilk defa adını duyurmuş olur. manga ardından "bitti rüya", "dursun zaman" adlı şarkılarına da klip çeker. müzikleri ve adları yavaş yavaş duyulmaya başlayan manga' nın "bir kadın çizeceksin" adli şarkısı fifa 2006 oyununun soundtracklerinden biri seçilir. manga' nın ilk albümlerinde aynı zamanda koray candemir, göksel ve vega gibi isimlerle de düeti bulunmaktadır. ikinci albümleri "manga+" 2006 yılında yayımlanır. bu albümde ilk albümdeki şarkıların farklı versiyonları ve iki ek şarkı bulunmaktadır. ilk iki albümlerinden sonra istanbul'a taşınan grubun hem hayatı hem de müziği değişecektir. manga "şehr-i hüzün" dediği üçüncü albümünü istanbul'a ithaf edecektir. ilk kliplerini "dünyanın sonuna doğmuşum"a çekerler. "beni benimle bırak", "cevapsız sorular" ile kliplerinin devamı gelir. manga bu albümü ile kariyerinin zirvesini yaşar. müzik listelerinin zirvesine tırmanan manga bu albümüyle mtv müzik ödüllerinde avrupa'nın en iyi sanatçısı seçilir. derken manga 2010'da eurovision türkiye temsilcisi seçilir ve "we could be the same" ile ülkemize ikinciliği getirir. üçüncü albümü e-akustik'i 2012 yılında yayımlarlar. bu albümden sonra grubun disk jokey'i efe yılmaz gruptan ayrılacaktır. 2014 yılında ise grup "ışıkları söndürseler bile" adını verdikleri son albümlerini çıkarır. şu aralar grup hadi inşallah filmi için cover yaptıkları yine yeni yeniden adlı sezen aksu şarkısı ile adından söz ettiriyor. kendilerini uzun zamanlardan beri takip ediyorum. kişisel yorum yapacak olursam müziklerinin fazlasıyla değiştiğini söyleyebilirim. efe yılmaz'ın ayrılmasından kaynaklı mıdır bilmiyorum ama müzikler artık ilk iki albümlerinin verdiği tadı vermiyor. o yüzden benim için biraz hayal kırıklığıdır. fakat hala en favorim olan, yerini hiçbir grubun alamayacağı gruptur.
 4. japon çizgi romanlarına verilen isim. tüm dünyada her yaş kitlesi tarafından kendisine alıcı bulmaktadır. alt türlerinden birkaçı; (bkz: shounen) (bkz: seinen) (bkz: shoujo) (bkz: josei) (bkz: yuri) (bkz: yaoi) 'dir
 5. genellikle kafa dağıtmak için okuduğum japon çizgi romanlarıdır.

  daha önce okuduğum birçok seri olmasına karşın şimdilik güncel olarak takip edebildiklerim

  (bkz: bleach)
  (bkz: attack on titan)
  (bkz: one punch man)
  (bkz: one piece)
  (bkz: gintama) biraz biriksin diye bekliyorum.