manhattan - youreads 1. new york şehrinin merkez ilçesidir. dört bir tarafından irili-ufaklı akarsuların aktığı, hem bir ada hem bir yarımada niteliği taşıyan manhattan, new york'un en hareketli kesimi, tabir-i caizse kalbinin attığı yerdir. birleşmiş milletler yönetim merkezi, abd'nin ve dünyanın en büyük şirketlerinin genel merkezleri, abd'nin en büyük yayıncı kuruluşları, dünyanın en ünlü şehir parklarından central park ve new yok şehriyle özdeşleşmiş simge yapıların ve caddelerin geneli buradadır. kozmopolit yapısının, gökdelenlerinin ve kalabalığının yanı sıra, siyasî, ticarî, ekonomik, sanatsal ve kültürel etkinliklerin merkezi olması bakımından şehrin diğer ilçelerinde yaşayanlar için de asıl new york şehri manhattan'dır. (bkz: new york)

  (bkz: empire state building) (bkz: times square) (bkz: rockefeller center) (bkz: manhattan central park) (bkz: the statue of liberty) (bkz: the headquarters of the united nations)

  hem nüfus bakımından, hem yapılaşma bakımından kozmopolit bir yapıya sahip olan manhattan, iç içe geçmiş birçok farklı kent izlenimi verir. 11 eylül 2001'de yapılan saldırılarla yıkılan "ikiz kuleler" lâkaplı dünya ticaret merkezi binalarının eskiden bulunduğu yer olan adanın güney ucu, işlek bir bankacılık merkezidir. abd'nin en büyük borsa ve finans merkezlerinden wall street ile abd'nin reklâmcılık merkezi ve şeker, kakao, kahve ve pamuk borsasının en güçlü olduğu yerlerden birisi olan madison caddesi (madison avenue) de buradadır.

  daha kuzeyde çin mahallesi ve küçük italya (little italy) gibi göçmen mahalleleri bulunur. batıdaki greenwich village, içersinde yıllarca bohem yaşantısının hüküm sürdüğü, dar ve dolambaçlı sokaklarında kepenkli eski evlerin bulunduğu kendine has sevimli bir yerleşim yeridir.

  manhattan'ın harlem beldesi, abd'nin en meşhur siyahî yerleşim merkezidir. siyahilerin en büyük tarih, kültür, sanat ve yazın akınlarından biri, xx. yüzyılın başında "harlem rönesansı" adıyla burda doğmuştur. (bkz: harlem)

  manhattan'ın kuzeyinde bronx, güneyinde brooklyn, güneydoğusunda queens, güneybatısında da staten island ilçeleri vardır.