1. Manipülasyon bir sanattır, bunu uygulamak için teknikler ahanda burda


  Karşı atak için şu ayrıntılara dikkat etmeniz önemli

  1-Manipüle edildiğinizi fark edebilmek için, dikkat etmeniz gereken ilk konu; karşınızdakinin sizden bir şey isterken nasıl davrandığıdır. Normalde hiç de nazik olmayan bir arkadaşınız sizden bir şey isterken dünyanın en kibar insanına dönüşüyorsa, manipüle ediliyor olabilirsiniz.

  2. Biri sizden bir şey istediğinde ve yapmadığınızda nasıl hissettiğinize odaklanın. Hayır demekten çekiniyor, istemediğinizi belirtirken suçlu hissediyor ya da utanıyorsanız, karşınızdaki kişi sizi manipüle ediyor olabilir. Manipülasyonun amacı başka insanları kontrol etmek olduğundan, “suçluluk psikolojisi” yaratmak, en sık kullanılan yöntemlerdendir.

  3. Manipülasyon için sıkça başvurulan yöntemlerden biri de öfkelenmektir. Sizden bir şey isteyen kişinin “hayır” cevabınız karşısında öfkesinin nasıl değiştiğine dikkat edin. Öfke duygusu kimi zaman başkaları üzerinde kontrol kurmak için kullanabilir. Bu durum öfkenin hedefi olan kişinin korkularını açığa çıkarırken; öfkenin sonuçlarından korkan kişi öfkeli kişiye istediğini vermek zorunda hisseder.

  4. Manipüle edilmemek için dikkat etmeniz gereken bir diğer konu, sürekli kurban rolü oynayan kişilerdir. Her zaman yardıma ihtiyacı varmış gibi umutsuz ve çaresiz görümek, bazı kişiler için manipülasyon silahıdır. Çevrenizde bu tarz kişiler varsa, istedikleri aldıklarında durumlarının nasıl değiştiğine dikkat edin. Bu kişiler istekleri karşılandığı zaman çok daha iyi olurlar, bir sonraki isteklerine kadar.
  belit
 2. "direct action is not always the best way. it is a far greater victory to make another see through your eyes than to close theirs forever."

  sözüyle star wars: knights of the old republic 2 oyunundaki en sağlam karakter saydığım kreia'nın özetlediği şeydir. dilim döndüğünce tercümesi de dursun;

  doğrudan hamle yapmak, her zaman en iyi yöntem olmayabilir. karşındakinin senin gözlerinden görmesini sağlamak, onunkileri sonsuza dek kapatmaktan çok daha büyük bir zaferdir.

  özetle; manipülasyon, insana veya toplumlara uygulandığı takdirde, doğru veya yalanla veya doğrunun bir kısmıyla, hedefinize, belirlediğiniz çıkara uygun hareket etmeyi kendi rızası kılmaktır.

  sanırım insan haricindeki konularda da böyle demek hatalı olmaz.

  edit: son cümle eklendi
 3. havuz medyasının ana propaganda metodu.
 4. karşındaki insanın düşüncelerini değiştirme yöntemi.o kadar sinsidir ki manipüle edildiğinizin farkına varmazsınız.gelecekte bununla ilgili bir araştırma yapmak istiyorum.
  konu ile ilgilenen arkadaşlara önerim,düşünceleriniz değişmeye başladığı an adeta zamanı durdurun ve buna sebep olan etmenleri inceleyin.gazete küpürü olabilir,haber kanalı olabilir,cumaya giden milletvekilleri olabilir,ilkokulda tahtanın üzerinde gördüğünüz atatürk fotoğrafı olabilir,otobüste giderken yol kenarında gördüğünüz reklam panoları olabilir,oynadığınız oyundaki yılbaşı etkinlikleri olabilir,dinlediğiniz müzikteki bir söz veya ansızın internette beliren tapeler olabilir.ihtimaller o kadar fazladır ki yaz yaz bitmez.zihnin derinliklerine inmek ve olayları iyi analiz edebilmek gerekir.düşüncelerinizin değişmesine neden olan etmenler bu süreci öngörenler tarafından bilinçli bir şekilde kurgulanmışta olabilir,etmen sahipleri tarafından farkında olmadan gerçekleştirilmişte olabilir.
  manipülasyonun sınırlarını keşfetmek isteyenlere kesinlikle hannibal dizisini seyretmelerini öneririm.dizinin başrolü dr. lecter'e odaklanın çünkü kendisi müthiş bir manipülatördür ve will ile aralarında muazzam bir manipüle savaşı geçer.
 5. finansta; insanları etik ve doğru olmayan söylemlerle alım-satıma yönlendirmeye çalışmak ve/veya aşırı alım-satım yapmak anlamına gelir. temel amaç yapay fiyatlar yaratmaktır. illegaldir.
 6. fransızca kökenli bir türkçe kelime olup, yönlendirme, yanıltma anlamlarına gelmektedir. psikolojik ve finansal manipülasyon olarak ikiye ayrılır.

  insanların bilgilerini, düşüncelerini ve bakış açılarını, fark ettirmeden yönlendirmeye ve (kanaatlerini) değiştirmeye yönelik her türlü bilgi, işlem ve eylem psikolojik manipülasyondur.

  finansal manipülasyon ise olmayan bir şeyi varmış gibi gösterme; yalan-yanlış haberlerle, söylentilerle ve gerçek olmayan işlemlerle rant elde etmeye çalışmaktır. sermaye piyasasındaki arz-talep ilişkisine etki etmek için kullanılan, aktif piyasa görünümü vermeye çalışan yapay ve yanıltıcı bilgi, işlem ve haberlerdir.

  (ayrıca bkz: dezenformasyon)