marslı - andy weir - youreads

  • okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (9.05)
Yazar andy weir
marslı - andy weir
goodreads okurlarına göre 2014'ün en iyi bilimkurgu romanı! altı gün önce, mark watney mars'a ayak basan ilk insanlardan biriydi. şimdi ise, orada ölmesi neredeyse kesin.

"çok uzun zamandan beri okuduğum en iyi kitap. zeki, eğlenceli ve gerilim dolu. marslı, bir romandan isteyebileceğiniz her şeye sahip."
-hugh howey, wool serisinin yazarı-

"sürükleyici… defoe'nun robinson crusoe'su sanki daha zeki biri tarafından yazılmış gibi."
-larry niven, hugo, nebula ve locus ödüllü halka dünya romanının yazarı-

"bu kitap tam da benim gibi okuyucuların seveceği türden."
-john scalzi, yaşlı adamın savaşı serisinin hugo ve locus ödüllü yazarı-

"andy weir'in yazdığı marslı şimdiye kadar okuduğum en iyi bilimsel bilimkurgu romanı. bu romanı -başka bir kitap hakkında hiç böyle bir şey söylemedim- edebi anlamda da elden bırakmak mümkün değil."
-dan simmons, hugo ödüllü hyperion serisinin yazarı-

"marslı aklımı başımdan aldı!"
-ernest cline, başlat romanının yazarı-

"aksiyon ve uzay macerasının kusursuz bir karışımı."
-library journal-
(tanıtım bülteninden)


 1. New York Times “En Çok Satanlar” listesinde 12. sırada yer alan, The Wall Street Journal’ın “Son yılların en iyi bilimkurgu romanı” olarak nitelendirdiği Marslı’yı bir solukta okudum. Bir soluğum dört gün sürmese de, 400 sayfalık bir kitap için normal. Ayrıca bu süreye, beğendiğim kitapların bitmemesi için yaptığım oyalanmalar da dahil.

  Kitabın yazarı, bir bilgisayar programcısı. 15 yaşından beri programlamayla uğraşmış; AOL, Blizzard gibi büyük şirketlerde çalışmış. Hatta Warcraft 2‘nin de yapımına katkıda bulunmuş. Bir Fizikçinin oğlu olan Weir, Arthur C. Clarke, Isaac Asimov gibi ünlü bilimkurgu yazarlarının kitaplarıyla büyümüş. Aslında Weir’in hem genetik hem de kişilik olarak kusursuz bir “Nerd” olduğunu söylemek yanlış olmaz.

  Marslı, Wier’in ilk çalışması değil. Bundan bir kaç yıl önce yayınladığı “The Egg (Yumurta)” isimli kısa öyküsüyle ilk defa adını duyurmuş. Öykü, çeşitli YouTube animasyonlarına ve tek kişilik bir sahne oyununa konu olmuş.

  Wier, diğer öyküleri gibi Marslı’yı da önceleri web sitesinden ücretsiz olarak ve bölümler halinda yayınlar. Ancak kitaba gösterilen büyük ilgi karşısında kitabın yayın haklarını satın alır.
  Kitabın Eleştirisi

  Olumlu: Sürükleyici, akıcı ve sade bir dille yazılmış. Kitabı okurken, bir romandan daha çok bir Hollywood filminin transkriptini okuduğunuzu düşünüyorsunuz. Diyaloglar, geçişler, karakterler hep sinema filmi tadında.

  Olumsuz: Kitaptan beklentim, Mars’ta yalnız kalan birinin izolasyonu ve gittikçe kötüleşen psikolojisi etrafında dönen bir bilimkurgu romanı olmasıydı. Maalesef kitap, bir gezegende tek başına mahsur kalan birinin yalnızlığını, ruh halini, buhranını tasvir etmede başarılı değil. Kahramanımız, gerçekçi olamayacak derecede “laylaylom”. Ayrıca ana karakterin, kitap boyunca ekipman ile verdiği mücadelede çok fazla teknik detaya girilmiş ve yer yer çok uzatılmış.

  alıntıdır: http://www.muratcileli.com/marsli-andy-weir.html