• youreads puanı (8.33)


 1. oldukça hoş, bir beat havasında olan şarkı. sakindir, hızlı temposunun ardında anadolu tınılarını duyabilirsiniz.
 2. çalma listemdeki en derin müzik. müzik diyorum çünkü sanki şarkı deyince hakaret olacakmış gibi geliyor. bu müziği en güzel açıklayan kelime 'derin'. gerçekten.
 3. semir, adnan ve wissam joubran kardeşlerin başyapıtı

  dinlerken gözüme gazze kaçtı
  yalan
 4. dinlemeye başladığımda dünyanın bütün acılarını ve bütün umutlarını ve bütün isyanlarını resmetmek hissi uyandıran müzik.. uçsuz bucaksız çorak bir arazide koşan bir kız çocuğunun yüzünde hüznü, acıyı, umudu ve özgürlük arayışını bir film yapmak isteği yaratan şaheser. acıları, savaşları, tutsaklıkları ve buna benzer insan eli ile yaratılan kötü ne varsa hepsini bir kağıda çizip orada sonsuza dek hapsettirme isteği veren ezgi. çünkü sanki ne kadar duygu varsa dünyada hepsini barındırıyor bu müzik. beni benden aldı masar
 5. üç sene filan öncedir, youtube' da ismet özel'in münacaat şiirinin temasında çalan şarkı idi bu. şiiri de epey severim de, şarkı beni benden almıştı.

  filistinli oldukları için mi bilmem, ortadoğulu oldukları için mi yoksa sadece gerçekten sanatı oldukları için mi bilmem ; tutsak olmanın, özgür kalmak istemenin, bunun için çaba verirken, baya debelenirken hem de yorulmanın - e biraz da tükenmenin tabi- ama en sonunda bunu elde etmenin, ne olduğunu anlatırlar güzelce, hiç söze gerek kalmaz.

  bu performansın sonuna doğru mahmud derviş abimiz de şiirini okur. onu da ayrı severim. okuduğu şiir cuk diye de oturmuş şarkıya. ingilizce çevirisi de şöyle yapılmış :

  "i'm walking . i'm accelerating. i'm running . i'm going up. i'm going down . i'm screaming . i'm barking. i'm calling . i'm crying . i'm accelerating. i'm slowing down. i'm sinking . i'm agile . i'm drying . i'm walking . i'm flying . i can see . i can't see . i'm stumbling . i'm yellow . i'm green . i'm blue . i'm slitting . i'm sobbing . i'm in silence . i'm tired . i'm hungry . i'm decreasing. i'm multiplying . i'm falling. i'm rising. i'm descending. i'm bleeding .i'm fainting"

  hepsinin yüreğine sağlık. ağzımın payını yine bir güzel verdiler. selam olsun, aşk olsun. eyvallah.
 6. harika bir müzik, bağımlısı oluyor insan. ha bir de dinlemeye başlayınca kafanızda ismet özel şiir okumaya başlıyor...