mash - robert altman - youreads

  • izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.00)
mash - robert altman
filmde 1951 yılında kore savaşı sırasında cephenin gerisinde görev yapan ve mash ("seyyar ordu cerrahi hastanesi" anlamına gelen "mobile army surgical hospital" kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır) adı verilen sahra hastanelerinden birinde görev yapan ve genel olarak "kasap" olarak adlandırılan bir grup cerrah ve yardımcı personelin serüvenleri anlatılmaktadır. bu cerrahlar ekibinin hiç biri meslekten asker değildir. buraya sivil hastanelerden gelmişlerdir. dolayısı ile askeri disiplin buradaki çadır hastanelerde en son görülecek şeydir. her gün yapılan ağır ameliyatlar, kesilen uzuvlar, ölen insanlar ve savaşın diğer acıları arasında gülmeye, eğlenmeye ve gırgırlarını geçmeye vakit bulabilirler, tabii asli görevlerini hiç aksatmadan. aslında filmde tek bir çarpışma sahnesi yer almaz, buna rağmen mash en büyük savaş karşıtı filmlerden biridir. (vikipedi)


 1. 1970 yapımlı savaş karşıtı komedi filmi. aynı yıl cannes film festivalinde altın palmiye ödülünü kazandı.

  vietnam savaşı'nın devam ettiği yıllarda çekilen film ne kadar kore savaşı'nı konu alsa da asıl anlatmak istediği vietnam'dır. hatta yönetmen robert altman elinden geldiğince kore savaşı ögelerini kaldırmaya çalışmış ama stüdyo filmin açılışında kore olduğunu belirten bir yazı koymuş.
  gişede başarı kazanınca 1972'de dizi yapılmaya baslanmış ve dizi 1983'e kadar etmiştir. dizinin final bölümü hala amerika'da ki en yüksek reytinge sahip dizi bölümüdür . ( % 60 izlenme ile 105 milyon kişi )

  filmin ünlü şarkısı suicide is painless 'ı yönetmenin 15 yaşındaki oğlu yazmış ve şarkı hit olunca babasından daha çok para kazanmış. aynı şarkı dizide de kullanıldı.

  şarkı :
  https://www.youtube.com/watch?v=4gO7uemm6Yo