matlab - youreads 1. mathworks tarafından geliştirilen eskilerde temel dil olarak c ile, şimdilerde java, fortran ve c++ ile çalışan yazılım dilimsi/ide-imsi. matris çalışmalarında harikadır. grafik gücü yüksektir. simulink kendisine eşlik eder.

  biraz pahalı bir programdır. okulum sağolsun beleşe kullanabiliyorum (for academic purposes).
  ne yalan söyleyeyim, baya iyi bir kullanıcısıyım, isteyene özel ders verebilirim.

  (hanımların dikkatine! matris laboratuvarı ayağınıza geldi!)

  benzer diller için:
  (bkz: mathematica)
  (bkz: maple)
 2. yüksek lisans tezim için önümüzdeki aylarda haşır neşir olacağım program. malum yerledeki kitaplardan medet ummaktayım.
  loach
 3. tank, ağır abi, demir yürek.. modülleri sağlamdır. her ne kadar gerçek zamanlı işlemlerde biraz hantal kalsa da, kafanızda şekillendirdiğiniz algoritmanızı denemek için mükemmel bir laboratuvar ortamıdır. ihtiyacınız olursa computer vision hakkında yardımcı olmaya çalışırım.
 4. yılların eskitemediği efsane programlama dili. genelde bilimsel araştırmalar için kullanılır. matematiği kullanmaktaki yetenekleri yüzünden tercih edilir. yapay zeka uygulamaları için de kullanıldığını görebiliyoruz.
 5. hesap makinesi denince mühendislerin aklına gelen program lena'nın ufak bi programlama sayesinde çevrilebildiği doğrudur.
 6. öğrenmem gerek program. bu dönem projemde olması gereken simülasyonları kullanmayı bilmediğim için (evet çoktan öğrenmem gerekirdi) koyamam ve düşük not almama neden olan ama ikinci dönem mutlaka öğrenip uygulamasını yapmam gereken program. ah program ah.
  tes
 7. her seviyede kullanici icin cozumler sunan, ogrenilmesi ve uygulamasi oldukca kolay olan programlama dili.

  diger programlama dillerinden farki, envai cesitteki toolbox lariyla sizi kullanisli library arama derdinden kurtarmasidir. tek sorunu gui lerinin kullanisliliktan uzak olmasi ve hantalligidir dolayisiyla ticari programlama yapmak risklidir. zamaninda oldukca kapsamli bir program yazmistim bununla ama gene sonunda caanim c# a dondum. gene de prototip yazilimlari yapmak icin bulunmaz nimettir matlab.
 8. dizi index'inin 1'den basladigi script dili. alisamadim, alismayacagim. ne pis bir seysin sen ya.
 9. öğrenilmesi pek de kolay olmayan program . toolbox bakımından çok zengin ve kullanışlı bir programdır . sadece 'help' seçeneği bile gönülleri fethetmeye yeter .
 10. vize + finalinden 100 aldığım, mühendisler için gerekli olan programlama dili.