max ernst

Kimdir?

max ernst (2 nisan 1891 – 1 nisan 1976), alman ressam, heykeltıraş, grafik sanatçısı ve şair. dadaizmin ve gerçeküstücülüğün en önemli temsilcilerinden sayılır.

almanya'da köln yakınlarındaki brühl'de doğdu. 1909'da felsefe öğrenimi için bonn'daki üniversiteye yazıldı, ama kısa zaman sonra dersleri bıraktı. aynı yıl resim yapmaya başladı, ancak asla resmi bir resim eğitimi almadı.

i. dünya savaşı sırasında alman ordusuna yazıldı. bambaşka biri olarak döndü.

1922'de montparnasse'daki sanat çevresinde dadaist arkadaşları andré breton, gala, tristan tzara ve paul éluard'a katıldı. sürekli deneysel çalışmalar yaptı ve 1925'te frotaj tekniğini buldu. bu teknikte, bir yüzeyin dokusu, üzerine kalem (veya başka resim malzemesi) sürtülen kağıda geçiriliyordu.

ii. dünya savaşı sırasında fransa'da bulunan ernst, fransız hükümeti tarafından düşman yabancı olduğu gerekçesiyle tutuklandı. bir hafta sonra serbest bırakıldı.

1953'te tanning'le birlikte fransa'nın güneyindeki küçük bir kasabaya taşınarak orada çalışmaya devam etti. the city ve paris'teki galeries nationales du grand-palais, eserlerinin tam bir katalogunu yayımladılar.

ernst 1 nisan 1976'da paris'te vefat etti. bu kentteki père lachaise mezarlığı'na defnedildi.


 1. 1891 yılında, Rhineland'de doğan Max Ernst, kendi kendini eğitmiş bir ressamdır. 1922 yılında şair Paul Eluard ile Paris'te iki eser yayınladı. bu kolaj kitapları serisinin başı; Rêpêtitions (Tekrarlar) ve Les malheurs des immortels (Ölümsüzlerin Kederi), takip eden La femme 100 têtes (100 Başlı Kadın) ve Rêve d'une petite fille qui voulut entrer au Carmel (1930).

  Ernst, bu kolajlarında yalnızca eski kitaplar ve kataloglarda ki resimleri ve illistürasyonları kesip yapıştırma yöntemini kullanmıştır. boyama işlemleri birleşme yerlerini kapatmış, çalışma salt kendi yaratımından meydana gelmiş gibi (ki bir nevi gerçekten de öyledir) görünmüştür.

  Une semaine de bontê (Merhamet Haftası), Ernst İtalya'da dostlarını ziyaret ettiği sırada, üç hafta içinde bitmiştir.

  Kolaj, 1934 yılında beş kitapçık halinde çıkmıştır. beşi de george duval tarafından, jeanne bucher'ın 828 takımlık sınırlı bir baskı ile Paris'te yayımlanmıştır.

  mor kapaklı ilk kitapçık "pazar",
  yeşil kapaklı ikinci kitapçık "pazartesi"
  kırmızı kapaklı üçüncü kitapçık "salı"
  mavi kapaklı dördüncü kitapçık "çarşamba"
  haftayı tamamlayan sarı kapaklı beşinci kitapçık ise 1 aralık tarihlidir.

  merhamet haftası'ndan bir çalışma

  merhamet haftası'ndan bir çalışma

  dipnot: kitap elimde mevcut, zamanım olunca yeni resimler yüklenebilir.